Парното и топлата вода ще поскъпнат средно с 8 процента за страната от началото на отоплителния сезон. Това обясни председателят на енергийния регулатор Иван Иванов:
"Най-важният енергиен носител за всички български граждани, домакинства и бизнес - това е цената на електрическата енергия. Комисията намери необходимия буфер да не се променя цената на електрическата енергия".
Поскъпването на топлоенергията е в резултат на повишаването на цената на природния газ от октомври. Въпреки, че синьото гориво ще поскъпне с близо 14%, реалното повишение за крайните потребители на газ ще бъде с 8%, каза Иванов:
"Цената на услугата се формира не само от цената на природния газ, но и от задължително заплащане на достъп, пренос, разпределение и снабдяване. По този начин всеки, който ще плаща за доставения му природен газ, ще плаща с 8% повече, а не с 13,89".
Същевременно, омбудсманът Мая Манолова призова регулатора да обясни подробно как се определят цените:
"Защото зад всяка десета от процента на предложеното увеличение, стои процент увеличение на основни стоки и услуги за българските граждани. Стои поскъпване на живота".
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..