Американският пастор Андрю Брънсън пристигна рано днес в Германия с военен полет от Измир, след като турски съд го освободи вчера.
Американският посланик в Берлин Ричард Гренел публикува в Туитър своя снимка заедно с пастора на летището във военновъздушната база Рамщайн.
В Германия на Брансън ще му бъде направен медицински преглед, след което се очаква още днес той да продължи пътя си към Вашингтон. По-рано президентът Доналд Тръмп заяви, че очаква пастора в Белия дом веднага щом той кацне на американска земя.
Американският телевизионен канал Ен Би Си съобщи, че Турция и САЩ са постигнали тайна сделка за освобождаването на мисионера. Анкара се е съгласила да оттегли някои обвинения срещу него в замяна на облекчаването на „икономическия натиск“ от САЩ.
Тръмп отрече подобна сделка с думите: “Имахме разговори с Турция и действахме по правилата”.
Брънсън бе задържан през октомври 2016 г. и го грозеше заплахата от 35 години затвор по обвинения в подпомагане на терористични групи и шпионаж. След това прокурорите поискаха присъда до 10 години.
Съдът в Алиага край Измир го осъди вчера на три години, един месец и 15 дни затвор. Брънсън обаче бе освободен с оглед на излежаното време в ареста и доброто му поведение по време на процеса.
Брънсън и официалните американски представители настояваха, че той е невинен по всички обвинения. „Аз съм невинен човек, обичам Исус, обичам Турция“, каза той в последната си защита пред съда.
Освобождаването на Брънсън е дипломатически триумф на Тръмп, който разчита на подкрепата на евангелистите християни за изборите през ноември.
Това би могло да бъде от полза и за Турция, като позволи на правителството да се съсредоточи върху ескалиращата дипломатическа криза по случая Джамал Хашоги - саудитският журналист, който изчезна преди повече от седмица и се смята, че е убит в саудитско консулство в Истанбул.
Освен това Турция се надява, че САЩ ще вдигнат санкциите и това ще върне доверието в местната икономика, която се тресе от високата инфлация и растящия външен дълг.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..