Днес става ясно на колко и кои промишлени предприятия ще може да разчита енергийната ни система при недостиг на ток. За пръв път тази година освен ТЕЦ-овете от студения резерв при необходимост ще могат да се използват и някои предприятия, за да се гарантира сигурността на електроснабдяването.
Какво представлява този третичен резерв обясни в интервю за "Хоризонт" преди дни изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор Ангелин Цачев:
"Това означава, че в определени моменти даденият участник може да се откаже от закупената от него електроенергия и тази електроенергия да участва в баланса на страната, като за това на участника му се заплаща тази енергия по цена на насрещния пазар. Просто тя ще бъде предоставена на някой друг потребител. Така целим да намалим до голяма степен използването на студен резерв и, разбира се, да можем по-бързо и по-ефикасно да управляваме системата".
Днес ще бъдат отворени и оповестени офертите на предприятията, желаещи да участват в този вид резерв, който се предвижда да бъде 65 мегавата. До края на месеца ще бъдат сключени договорите, за да може от 1 ноември системата да разчита и на тези количества ток.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..