Тръмп определи междинните избори в САЩ като референдум за неговото управление

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Първите избори в "ерата на Тръмп" се провеждат тази седмица в САЩ. Всичките 435 места в Американския Конгрес и 35 в Сената са подложени на гласуване, наред с избора на почти 40 губернатори. Как ще бъде разпределен балансът във властта, ще стане ясно на 6 ноември. 

Междинните избори в САЩ са този вторник и въпреки, че те не засягат пряко президентството, самият Доналд Тръмп ги определи като "референдум за неговото управление". Ако демократите спечелят контрол над Камарата, те биха могли да провалят законодателната програма на Тръмп през следващите две години.

Изборите ще са показателни за това как се възприемат политиките в епохата на Тръмп, когато разделението сред избирателите е все по-осезаемо.

Избирателят на републиканците е определян като бял, на по-голяма възраст и предимно от мъжки пол, с високо образование. Демократите печелят повече сред жените, хората в младежка възраст и от различна от бялата раса. Те по-рядко са професионалисти, завършили колеж.

Политическите анализатори са на мнение, че ако се сменят силите в основните институции след вота във вторник, това би могло да промени политиката на САЩ за поколения напред.

Демократите се надяват да вкарат рекорден брой жени в Конгреса, да имат повече представители от хората с различна сексуална и религиозна ориентация, включително мюсюлмани, а президентът залага на по-строгите мерки срещу незаконната имиграция, като изпрати повече от 5 000 войници на границата с цел да спре наближаващата каравана, пълна с мигриращи хора от Южна Америка.

До деня на изборите и двете страни се очаква да са похарчили повече от 5 млрд. долара за кампаниите си.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47