ТЕЦ „Марица Изток 2“ да получи помощ от Българския енергиен холдинг за закупуването на парникови газове - това е една от мерките, набелязани от енергийното министерство за финансовото стабилизиране на централата.
ТЕЦ-ът работи на загуба заради големите разходи за плащане на въглеродни емисии, изчислявани за тази година за над 570 милиона лева. За тази година отрицателният финансов резултат преди данъци на ТЕЦ "Марица Изток" се изчислява на 116 милиона лева.
За да спасят централата, която е втората по големина в страната след АЕЦ "Козлодуй", от енергийното министерство създадоха работна група, която да представи мерки за спасяването ѝ.
Една от тях предвижда до края на годината Българският енергиен холдинг да закупува квотите парникови газове на топлоцентралата.
Успоредно с това ще се водят разговори с държави-членки на Европейския съюз, за да се разгледа възможността за прехвърляне на емисиите. Предлага се и ТЕЦ "Марица Изток 2" да поиска от енергийния регулатор да ѝ признае разходите за критична инфраструктура.
От съобщението на енергийното министерство не става ясно дали е отпаднала идеята за сливане на ТЕЦ-а с АЕЦ "Козлодуй".
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..