Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Цветница – денят на тържественото влизане на Исус в Йерусалим, целият християнски свят – от Сидни до Стокхолм, възпява празника

Отново всички заедно ще празнуваме наближаването на светлия християнски празник. Повече от десет радиостанции обединяват усилията си и представят най-добрата музика, посветена на Възкресение Христово. Без да предлага този път концерт, БНР чрез програма „Христо Ботев” ще излъчи голяма част от изпълненията.

Началото е точно в 12.00 ч. От залата на консерваторията на университета в Сидни, Австралия ще слушаме изпълнения на камерен хор и струнен ансамбъл с диригент Пол Станхоуп с творби от Антонио Лоти, Карло Джезуалдо, Джеймс МакМилан и Арво Пярт – концерт, обединил най-старите с най-съвременните музикални виждания за празника. Творбата на Карло Джезуалдо да Веноза е създадена през 1611 г., тази на Джеймс МакМилан е от 2006 г. Ще бъде интересно да проследим развитието на една тема в продължение на няколко столетия.

Час по-късно директно от зала „Михаил Хора” съставите на Румънското радио с диригент Хориа Андрееску ще изпълнят фрагменти от Византийската Великденска оратория „Страданията и Възкресението на Бог” от Паул Константинеску. „Всички хорове и арии са автентични от 13 в. с изключение на началната „Алелуя” на втората част и финалът на третата част – Високата меса за Разпети петък, чийто автентични теми са от 17 в.” – казва авторът.

В 14.00 ч. ще бъдем в сърцето на Каталуня. Испанските ни колеги са записали изпълнения на момчетата от прочутата певческа школа в манастира Монсерат. Програмата е съставена от фрагменти от специално написаната за Страстната седмица служба на Томас Луис де Виктория, последвани от няколко пиеси на хормайстори на манастира от 17, 18, и 19 в. И за финал – „Свалянето от кръста” от Бернат Виванкос – директор на хоровото училище в Монсерат. Това училище към манастира съществува още от 13 в., а момчешкият му хор е най-старият в Европа. В момента наброява 52 млади певци на възраст от 9 до 14 години. Те прекарват по-голяма част от годината в Монсерат. Сутринта получават солидни общообразователни познания, а следобедите посвещават на музиката.

В 15 ч. започва великолепното ни следобедно приключение. Ще бъдем в прочутата зала в Амстердам, в която свирят музикантите от кралския Концергебау оркестър. Заедно с хора на Нидерландското радио под диригентството на Ян Вилем де Вриинд ще чуем „Йоханес Пасион” на Йохан Себастиан Бах. През 1724 г. Бах току-що е завършил първата си година като кантор в Томаскирхе в Лайпциг. Кантати, Магнификатите му и коледната му музика са приемани с възхищение, затова публиката очаква от него за Разпети петък нещо грандиозно. И го получава, а повече подробности ще научим в неделя.

След подобна грандиозна творба ще направим пауза от около час. През това време ще проследим актуалните новини и заедно със Симеон Идакиев ще се разходим из екзотични места, ще се срещнем с интересни хора и в 19 ч. отново ще се потопим в музиката за празника. Ще бъдем в Гент. Там солисти, съставът Колегум вокале и Берлинската академия за старинна музика ще изпълнят ораторията „Смъртта на Исус” от Карл Хайнрих Граун. Това е една от най-често изпълняваните творби на Граун, създадена през 1755 г.

Точно в 21.00 за около час ще се пренесем в Стокхолм, откъдето ще проследим концерта на великолепния хоров състав „Вочес Нордике” ръководен от Лоне Ларсен. Тя е подбрала съвременна шведска музика, посветена на Светия празник.

Специалният ден на EBU ще завърши с концерт от църквата „Св. Павел” в Лондон. Като най-безценен дар ще бъдат изпълненията на прочутите Би Би си Сингърс с диригент Дейвид Хил. Ще чуем „Литания” от сър Уилям Уолтън, три мотета от Едмънд Ръбра и „Jesu, that has me dearly bought" - премиера на специално поръчаната за случая творба на Френсис Пот и Реквием от Хърбърт Хоуел.
По публикацията работи: Светлана Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Музикална магия" – национално турне на Плевенската филхармония с маестро Йордан Камджалов на Южното Черноморие

Националното турне "Музикална магия" на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов със солист Атанас Маринов продължава с концерти в района на южното Черноморие. Обичаните музикантите ще гостуват в Созопол, Карнобат, Бургас и Несебър. Програмата на концертите включва произведения от бележити композитори като Панчо Владигеров,..

публикувано на 22.07.24 в 16:45

50 банди ще озвездят фестивала за рок и метъл Hills Of Rock

Eха! Защо не съм при вас в прохладен Балчик! Но-о-о-о... ще бъде горещо, ама много горещо в мош-пита и се налага да приключа с подготвителните дейности и да приведа в абсолютна готовност пълното бойно снаряжение, защото над 50 банди – все актуални имена, ще озвездят трите сцени, на които ще разгърне най-големият български фестивал за рок и метъл..

публикувано на 22.07.24 в 15:47

С клавирно дуо започна 15-ото издание на "Дни на класиката" в Балчик

Балчик се превърна в център на културния живот с две значими събития – Седмицата на италианската култура и фестивала "Дни на класиката" . В неделя бе открита "Седмицата на италианската култура", а в събота започна едно от най-чаканите събития в града – "Дните на класиката". Сава Тихолов , началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в..

обновено на 22.07.24 в 09:56

Вечер с ролите на Катя Попова

На 21 януари 2024 г. се навършиха 100 години от рождението на една велика българка, която има кратък но впечатляващ живот с множество изяви у нас и по световните оперни сцени; наричана от италианската преса "българската Тебалди" – Катя Попова. Родена в Плевен, но покорила сърцата на любители и професионалисти в най-големите оперни театри и концертни зали..

публикувано на 20.07.24 в 08:10

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 юли 2024 г.

16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Джулия Пери (1924-1979), Кратка пиеса за малък оркестър. 3.09 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Концерт за виолончело № 1 в Ми бемол мажор, оп. 107. Солист: Сол Габета (виолончело). 3.38 часа – Петерис Васкс (р.1946), Gramata cellam (The Book) – втора част, Долчисимо. Изпълнява..

публикувано на 15.07.24 в 10:34