Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приказка за приятелството

Снимка: Архив
Всяко дете трябва да има в библиотеката книжката с вечните „Пет приказки” на Валери Петров. Те грабват и увличат малкия читател, забавляват го и неусетно го правят по-знаещ и по-добър. Първата приказка е за самотния метеоролог, който поглежда към света на децата през очите на автора, седнал пред пишещата си машинка, за да разкаже една приказка на малкия си внук Оги.Той деликатно учи най-малките на доброта и приятелство. Казва им:

Казва се „приятел пръв”,
но защо е той такъв?
Затова, че пръв полита
В огъня да те спаси;
Пръв и без да се запита
Прав ли си или не си, пръв за теб леда пролазва,
Пръв за теб пролива кръв –
Затова се казва,
Че приятелят е „пръв”


Майсторското съчетание на приказните герои-животни с малкото момченце, търсещо загубеното си котенце, и метеорога в зимната планина, допринасят за едно вълнуващо приключение. Страховитите звуци на зимната гора (ефекти Силвия Гочева) и неостаряващата музика на Петър Ступел, заедно с гласовете на актьорите, правят радиоспектакъла на режисьора Маргарита Благиева вълнуващ и запомнящ се.

Ще го чуете на трети март от 7.15 часа.
По публикацията работи: Мая Бениеш


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вели Чаушев: Понякога добрата дума храни човека

Само няколко месеца след дебюта на предаването, в началото на 1995 г. в едно от изданията, отредени за така наречените ни "специални" гости, т.е. изявени, обичани, доказали се в попрището си хора на словото и духа, гостува актьорът Вели Чаушев. Той беше чест участник в предавания на програмата, освен това беше лично изкушен от словото като автор на..

публикувано на 07.06.24 в 15:36

Проф. Кирил Топалов: "Възрожденски труд" би трябвало да означава позитивна енергия, подем на духа

За какво се говори във и около Националната библиотека, с какво ново значение се сдоби думата "библиотека" в преходните времена, защо Възраждането и възрожденският дух се споменават, когато се окаже, че нещо трябва да се свърши без пари?… На тези въпроси отговори известният писател и обичан преподавател по българска възрожденска литература, от..

публикувано на 31.05.24 в 14:41
Фрагмент от Енинския апостол от ХІ в., един от най-старите запазени старобългарски паметници

Българският е първият книжовен славянски език

Някъде между самодоволното убеждение, че целокупното човечество знае и се прекланя пред ролята на България в световната цивилизация и болезненото себеунижаване и себеотричане стои познаването и реалната представа за мястото ни в мозайката на европейската култура. За това познание, осъзната любов към родното и признателност към стореното от светлите..

публикувано на 23.05.24 в 09:17

"Ние, българите" и "те, политиците" – Петър Горанов, философ

Навярно ви прави впечатление, че, особено когато изказваме огорчение, възмущение, критика и т.н., ние предпочитаме да говорим в множествено число, т.е. вместо местоименията "аз" и "той", "тя", "то", използваме "ние" и "те" – "ние българите", "те политиците, министрите народните представители, лекарите, учителите" и т.н. И това съвсем не е тясно..

публикувано на 15.05.24 в 10:45

Ясен Антов: Като не си знаем българския език добре, ние го заместваме с първото клише, което ни идва отвън

Някои от дългогодишните ни слушатели сигурно помнят характерния глас на писателя Ясен Антов, който често звучеше по програма "Христо Ботев" обикновено с неговите сладкодумни разкази за пътешествия и природни красоти или с хумористични миниатюри. Когато го поканих да се включи в предаването, което тогава се наричаше "Какво се крие зад думите",..

публикувано на 09.05.24 в 09:04