Какво си казваме, когато видим на улицата незрящи хора? Питаме се: „Тия пък как се справят?”
Тази почти цинична истина е цитат от документалния разказ „Веселите момчета” на Светослав Драганов. Отговорите на въпроса са в трийсетте минути, които имате възможност да прекарате в съботната вечер с шестима незрящи мъже, героите на фичъра „Веселите момчета”.
Оказва се, че те са като всички други. Трудно се събуждат, мързи ги да стигнат до гардероба, грижат се за семействата си, борят се за прехраната си. Освен това пътуват по света, без да го виждат и обичат децата си, но само си представят как точно изглеждат. През 1989 година държавата ги съкратила от работа, но те са изненадващо толерантни към нея. Казват, че държавата не помага на слепите и че не е тяхна работа да коментират защо постъпва така. Тяхна работа е да приемат факта, че нямат помощ от държавата. След като останали без работа, макар и незрящи, и те като всеки зрящ човек се запитали какво да правят. И основали групата „Веселите момчета”, за да си помагат. Музиканти са, нали разбрахте? Свирят. Пеят. И накрая на деня си поделят парите от шапката. Вярват, че в живота се случва какво ли не. Знаят, че животът отнема на всеки по нещо. На тях им е отнел светлината. Техният живот протича на тъмно, но все пак тече. Затова поне да тече весело. И са сигурни в едно – има две неща, които никой не може да им вземе – радостта и обичта. Те държат здраво радостта и обичта в ръцете си. И наистина живеят весело.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg