Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епохата на спрените поръчки

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

След време летописците ще описват тази седмица като епохата на спрените обществени поръчки. Сумата им вече надхвърля два млрд. лв.
А мотивите надхвърлят актуалното въображение.
Най-напред търговете бяха прекратени поради липса на пари. После се намесиха съмненията в тяхната прозрачност. Това ни върна в детството, където прочелият всеки от нас „Мечо Пух” помни, че пчелите винаги подозират нещо. След това обществото беше информирано, че процедурите ще се състоят, дори при завишени начални цени, защото днес пари нямаме, но утре ще имаме и всеки досегашен и нов участник е добре дошъл. Предпоследно, защото за последно никой още не е сигурен, средствата ще дойдат от успехите с контрабандата. Тя, сиромашката, е безмилостно мачкана през последните двайсетина години и по отчети отдавна трябваше да я няма. Както се казва, контрабанда може да няма, но борба и успехи има.
В този процес ние отново, като новатори дадохме своето в икономическата наука и практика. У нас думата качество при общественото строителството е малко позната, но иначе всеки възложител гледа да му излезе по-евтино. При търговете за магистрала „Хемус“ победиха тези, които поискаха два пъти повече. Сега новите начални цени ще са наоколо. Дали за година пътят е пораснал, деретата надълбочили, или баирите нависочинили, е работа на географи и геолози. И най-вече на тези, които ще пишат базисните изисквания. А то, хартията, търпи всичко, иначе все щеше да е червена.
Вероятно при новите процедури ще победят познати фирми, само че с повече. Вероятно след два-три месеца експлоатация ще почнат ремонти. Вероятно финансирането ще е от бюджета, за който ще трябват кредити. В тази теоретична спирала на вероятностите се помества и цялата обществено-поръчкова дейност на управлението ни в последния четвърт век.
Безбъдещно е онова малко съмнение, че всичкия този епохален шум, който реално не води до никакви стопански резултати се появи след няколко знакови събития, свързани по някакъв начин с България, но определяни не от нашата политическа класа. За това май не е необходимо да си медоносно насекомо, за да подозираш нещо.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40