Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Срамните думи

Снимка: БГНЕС

Едно от явленията в източноевропейското кино в последно време е румънската картина „Защо аз?”. В нея млад, проспериращ прокурор се самоубива, смачкан от система и началници, след като отказва да заведе дело срещу свой колега. Филмът е по действителен случай, името на главния герой не е променено, част от снимките са правени в жилището му. Действието се развива през 2002 година. Има огромен медиен шум. Тогавашният премиер, който е свързан с делото, сега е в затвора.
Две години по-рано у нас имаме същият сценарий. Тогава се самоуби прокурорът Николай Джамбов. Делото беше заметено под алинеи и давност, а медиите се снишиха пред тогавашните силни на деня в правосъдието.
Тези дни, след тежък служебен разговор се самоуби и съдията Цветан Ценов. Както се казва, още преди стъмване шефът му в градския съд излезе с клиширана декларация, която иначе може да се приеме и като опит за намеса в разследването, или вероятно като нещо друго, свързано със съвестта човешка. Този път съдийската асоциация излезе с документ, в който се казва: Съдия стана срамна дума. Толкова срамна, че от нас се иска само… тихо да работим, като изпълняваме исканията на митинги, протести, площади, знайни и незнайни кукловоди.
Магистратските началници са най-високоплатените и привилегировани служители у нас, а системата е с най-ниска степен на доверие. Доклади пък от Европа показват, че там такова кажи-речи направо липсва.
Сигурен съм, у нас има много млади, честни, кадърни и нахъсани за достойна работа съдии, прокурори и следователи. Но те са в хватката на роднинско-приятелското управление на системата, служещо и хранено от олигарсите на прехода. Именно тази несменяема и ненаказуема прослойка превръща страната ни в аутсайдера на Европа.
Обидно и болно за всички ни. Обидно, че никой от Евросъюза не ни превъзхожда нито интелектуално, нито нравствено като народ. А сме пáрият, като държава.
Както се казва, изводите са за нас. Още по-обидно и болно е когато ни сравняват с нещата отвъд Дунава, където обаче правосъдието се администрира от младите.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мрежи за фронта и вино за мира: Българските общности в Одеска област

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" продължаваме с разказите на хората от Украйна в третата година от войната. Доротея Николова от Радио Варна разказва за плетенето на маскировъчни мрежи и богатите села в Одеска област. В Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и..

обновено на 07.08.24 в 11:20

София и бъдещето на Боянското блато: Път към екологичен парк

Боянското блато продължава да пази много от своите уникални характеристики, въпреки че през годините е било подложено на множество предизвикателства. Александър Колев, председател на сдружение "Защита на Боянското блато", разказва за тези предизвикателства и ангажимента на институциите към територията. През 2022 година, територията на Боянското..

обновено на 07.08.24 в 10:10

Парадоксът на модерния фитнес, или къде грешим?

Живеем във време, в което почти всички носим на китките си часовници, които измерват крачките ни, сърдечния ритъм, мускулните съкращения и улавят и най-дребната физическа активност. Посещаваме гимнастически и фитнес салони, тренираме с треньори, съветваме се с признати и непризнати от науката експерти. В същото време се задъхваме от относително..

публикувано на 06.08.24 в 12:52

Уелнес индустрията под микроскоп: Какво наистина укрепва имунитета ни?

На днешния 6 август говорим за митовете около имуностимулантите в ефира на предаването "Време за наука". Има ли начини чрез различни хранителни добавки да засилим имунитета си, или е най-добре да не пречим на тялото си да ни пази от самите нас? Кои от носещите стълбове на могъщата уелнес индустрия лежат върху научни основи и кои върху митове и..

обновено на 06.08.24 в 12:22
Палми Ранчев

Парижката олимпиада през погледа на Палми Ранчев: Изкуство, политика и спорт

В ефира на "Нашият ден" Палми Ранчев, български поет, белетрист, сценарист, състезател и треньор по бокс, коментира олимпиадата в Париж. Той сподели, че може би от дете следи олимпиадите и смята, че тази в Париж е невероятна. Според него, всяка следваща олимпиада показва човека и хората в по-добра светлина . Откриването бе свързано с..

публикувано на 06.08.24 в 11:41