Избрано от програмата
от 0.15 до 3.00 часа
Заедно след полунощ с Радио Пловдив
• Гост в студиото на Радио Пловдив ще бъде доц.Ангел Янков, директор на Етнографския музей. Той ще представи работата по реализирането на проекта, който дава възможност онлайн да се разглежда експозицията на музея. РЕМ – Пловдив вече има две виртуални изложби „Знаци на времето“ и „Българските народни накити“.
• Интервю с художника Костадин Отонов за третия етап от изложбата „100х100 пловдивчани“.
• Интервю с проф. Недялчо Тодоров за концерта по повод 90-годишнината от рождението на цигуларя Васко Абаджиев. В Народна библиотека „Иван Вазов“ ще бъде изпълнена неговата композиция „Алегро за струнен оркестър“.
• В Пловдив започнаха националните дегустации на вина преди откриването на „Винария 2016“ на 24 февруари в Международния панаир.
• Интервюта с инж. Димитър Гайдарски, председател на международното жури за оценка на над 200 проби вина и Маурицио Ферери, председател на Камарата на сомелиерите в Италия.
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Етно мелодии от Индия
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Добра Савова, Иван Шибилев, Борис Машалов, Лиляна Галевска и други.
от 7.15 до 10.00 часа
Нашият ден
• Легалната битка между ФБР и „Епъл“. Интернет и политика: свободна и защитена ли е дигиталната ни персона?
• Записи от Златния фонд на БНР със спомен за наскоро починалия Умберто Еко.
• Разговор в студиото с художника Юлиан Йорданов
от 10.00 до 11.00 часа
Нашият ден - практично
• Възможност за 3-годишно платено обучение в Германия за български младежи. Критерии за подбор, условия за кандидатстване, перспективи за работа – Славка Радева, директор на дирекция „Европейска мобилност“ и EURES мениджър за България
• Български ученици и деца могат да участват в конкурс на Spase Camp и да посетят безплатно един от трите космически лагера на НАСА в света. Целта е насърчаване на бъдещи изследователи. Важното за учениците от Елисавета Якимова от Центъра за творчески обучение в Пловдив, където ще има специална информационна среща по този повод.
• „Направи си сам“ – подвързии от стари платове за книгите.
от 11.00 до 12.00 часа
Трезор
• Гости в студиото: NI.co – отличени от слушателите на класацията „7 в 11“ през миналата 2015 година – представят с концерт дебютния си албум "Грам Срам".
• Преглед на седмичните класации на Billboard Hot 100 и Official UK Singles Top 40.
След новините в 12.00 часа
Темата на деня в 300 секунди
И аз като Андрешко
от 12.15 до 14.30 часа
Артефир
• Гостува чешкият оперен певец Якуб Пустина преди концерта с негово участие и български оперни певци, посветен на 135 години от откриването на Народния театър в Прага и 125 години българска оперна традиция и чешките музиканти в нея. Концертът е част от Международния конкурс за млади оперни певци, организиран от чешкия тенор за втора поредна година в София.
• Режисьорът Петър Денчев за премиерния спектакъл „Едноокият цар” от Марк Креует на Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров”.
• Кураторски проект „Оставете ги да рисуват или разнообразните интерпретации на това какво е рисунка“ на Правдолюб Иванов в галерията за съвременно изкуство „Сариев“ в Пловдив. Разговор с художника преди откриването на изложбата с творби на български и чуждестранни автори.
• Фестивал за късометражно кино Оберхаузен в Гьоте институт в София.
• Концентрация и съпротива: проблемите на книгоиздаването в Италия и позицията на големия италиански писател и философ Умберто Еко. Включване на кинокритика Соня Александрова от Флоренция.
• Рубрика „Какво се случва“ с Мариана Ганчева. В памет на Умберто Еко: " Хората цяла седмица чакат да стане петък, цяла година да дойде лято и цял живот - да са щастливи". Разговор с проф. Цочо Бояджиев и проф. Ивайло Знеполски за великия философ, семиотик и романист.
от 14.30 до 15.30 часа
Артефир: Музик мания
Гостуват Мария Мартинова и Сирил Гарак, за да разкажат своята любов към Париж и тангото.
от 15.30 до 17.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Премълчаната история
Родопите и родопчаните от началото на ХХ век през погледа на един фотоапарат
На 18 февруари в галерия „Сердика“ към министерството на културата се откри впечатляваща фотоизложба: „Места и лица от Родопите и Беломорието. Крум Савов (1882 - 1949)“. Изложбата представлява фотоси на фотографа („кадърджията“ както са го наричали неговите „модели“) Крум Савов, правени в началото на ХХ век в Централните Родопи и Беломорието (тогава все още в рамките на Османската империя). Снимките са уникални, запечатали са знаменателни моменти от историята и бита на тези места – комитаджийски чети, полкове (по време на българското настъпление през Първата балканска война 1912), сватби, покръствания на помашкото население, трудови дейности и фолклорни празници.
За времето и обитателите му говорим в предаването с фотографа-артист Иво Хаджимишев, с етнолога д-р Иглика Мишкова. По телефона ще включим и Зоя Начева, директор на Държавен архив-Смолян, и Михаил Груев, директор на Държавна агенция „Архиви“.
от 17.00 до 17.30 часа
„1001 защо - Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Домашните любимци – учители по човещина: Екзотичните питомци у дома
от 17.30 до 18.00 часа
1001 защо - Ефир знание: Звукови хроники
История на блуса
от 18.20 до 18.30 часа
Време за приказка
„Моливчето“ от Весела Фламбурари
от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода - Музикален атлас
Мелодии от арабския свят: Мароко, Алжир, Тунис, Палестина, Ливан, както и изпълнения на някои френски уърлд групи, които поради произхода на членовете си често използват арабски мотиви в песните си. Участват: мароканката Хинди Захра, алжирецът Чеб Мами, който ще пее със Стинг „Пустинна роза“ и със сънародничката си Захо арабския хит „Халили“, написан по традиционна мелодия от Тунис,.. още Халед - освен с вечнозелената „Аиша“, достигнала връх в класациите в Западна Европа, ще го чуем и с по-нова песен, популярна в арабските държави. Също френската формация Р18, ливанците Зад Мултака и Трио Джубран от Палестина (последните с изпълнение на традиционни инструменти от Близкия Изток).
Пламен Георгиев.
от 19.30 до 21.20 часа
Контемпо
Този път темата "Израз и образ, експресия и импресия" е в латентен вариант - не се говори за нея, но тя присъства. Затова пък има паралели:
• Две 100-годишнини и два струнни квартета: Алберто Джинастера и Анри Дютийо
• И нови компактдискове:
- "Аджитато": унгарският тромпетист Тамаш Палфалви с музика точно като за "Контемпо": Вивалди, Хендел, Телеман и Арайса срещу Робърт Ериксън, Дьорд Лигети, Ласло Дубровай и Маурисио Кагел
- Nordic Sound (Скандинавски звук) - блокфлейтистката Михала Петри и Лапландският камерен оркестър отдават почит на датския композитор Аксел Боруп-Йоргенсен
• И още един "звуков" проект, този на диригента Кристян Ярви, с музика само от Арво Пярт
• Бароковият кавалджия Недялко Недялков този път с джазов проект - белгийското трио "Ака Муун" навлиза в балкански води
• ...а Дьорд Куртаг навърши 90 насред едноседмичен фестивал в чест на неговия юбилей
от 21.20 до 21.30 часа
Радиоколекция
„Разкази на Чудомир“ - Премиера
„Иглата“
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
• За фотографската изложба “Десет квадратни метра” от Райна Тенева. Тя изследва персоналните намеси в публичното пространство на Истанбул. Тези изолирани интервенции, като реакция на политическите действия или бездействия, са изходна точка в работата й.
• Предстоящи концерти на Alarma Punk Jazz.
от 23.00 до 24.00 часа
Музиката, която обичате - Кантате юбилате
• Гости на предаването: Жан-Пиер ван Авермаат, член на Световния хоров съвет, и Йоханес Кьопле, певец и мениджър на Момчешкия хор на катедралата Нидарос в норвежкия град Трондхайм.
• Изпълнения на едни от най-известните в Европа съвременни вокални групи и хорови ансамбли от скандинавските страни.
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 7 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 6 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори: "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 5 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 4 част 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека Водещ: Цветан Цветанов Норвежкият барабанист Паал Нилсен-Лов между фрий джаза, европейската импровизирана музика и нойз-рока – портрет. В последния час на предаването ще чуем и..
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Самодива" от П. Ю. Тодоров от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Страница след страница" и от "Голямата къща на смешните хора". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg