Лятната ни рубрика „Запазена марка Радиотеатър” продължава и тази седмица. Отново с българска класика.
На 15 август слушайте „Българи от старо време“ – драматизация по повестта на Любен Каравелов. Прекрасно произведение за същността на българина и българската ценностна система, в което незабравими остават думите на дядо Либен: „Няма, няма на света по-сладко нещо, отколкото да направи човек добро“. Автор на драматизацията е Светослав Статков. Постановката е на Георги Морянов. Участват артистите: Николай Бинев, Ламби Порязов, Люба Алексиева, Вълчо Камарашев, Димитър Панов, Адриана Андреева, Лиляна Апостолова, Васил Стойчев и Маргарита Стефанова.
На 16 август имате възможност да чуете „Гераците“ – от Елин Пелин. Нищо, че сте я учили в училище, нищо, че сте препрочитали книжката и после, пак я чуйте. Една от най-драматичните и силни истории в българската литература за разрушителната сила на алчността и невъзможните мечти. Драматизацията е на Магда Колчакова. Постановката е от 1956 година. Режисьор – Кръстьо Мирски. И отново ще звучат незабравими актьорски гласове: Константин Кисимов, Аспарух Темелков, Мирослав Миндов, Ирина Тасева, Магда Колчакова, Пенка Икономова, Виолета Николова, Виктор Георгиев.
В сряда, 17 август, пак петнайсет минути след полунощ ви предлагаме „Вампир“ от Антон Страшимиров. Една много добра българска пиеса за трагичността на опита да се властва над любовта. Постановка – Николина Томанова. Участват: Маргарита Дупаринова, Андрей Чапразов, Александър Балабанов, Мирослав Миндов, Виктор Георгиев.
В четвъртък, 18 август, слушайте драматизацията по романа на Алеко Константинов „Бай Ганьо”. Радиопостановката е от 1960 година, а драматизацията е на Челкаш. Режисьор – Моис Бениеш. И тук ще се срещнете с актьорско съзвездие от миналото: Енчо Багаров, Никола Попов, Пенка Икономова, Васил Кирков, Георги Раданов, Рачко Ябанджиев, Мила Падарева, Светослав Карабойков, Виолета Николова.
Плетеницата от българска класика завършва в петък, 19 август, с „Тютюн” – от Димитър Димов. Автор на драматизацията и постановката е Георги Аврамов. Участват: Ванча Дойчева, Сава Хашъмов, Кина Дашева, Асен Миланов, Андрей Чапразов, Хари Тороманов, Венелин Пехливанов, Димитър Бочев. Емил Стефанов.
Нека си припомним тези прекрасни български произведения и творците, работили по тях за Радиото с любов. Нашият фонд внимателно ги съхранява и ги превръща в творческа памет.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg