Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Aбсурдът, театърът на абсурда и децата

БНР Новини
Илюстрация: Етиен Делесер
Във варианта "Йожен Йонеско" ученето на английски език по метода наизустяване на цели изречения е един от възможните пътища, при това с доста голяма степен на вероятност, който води към навлизане навътре в езика отвъд зоната на клишетата и изтърканите фрази за регистрация на познати неща до онази зона, където започва откривателство, до зоната на осмисляне, отстранение и отчуждение, където започват разпадането на буквалния смисъл, иронията и абсурдът. Плодът на тази странна игра с езика "на котка и мишка" е пиесата "Плешивата певица", създадена през 1948 г. и поставена за първи път на сцена през 1950-а, която обаче, необяснимо от сегашна гледна точка, не прави сензация, остава направо незабелязана, докато няколко утвърдени писатели и критици, сред които Жан Ануи и Реймон Кьоно, изрично не обръщат внимание и не насочват вниманието на театралните критици към пиесата. Почти 80 години по-късно ние се наслаждаваме на тази сложна и хем забавно изкълчена, хем парадоксално свежа, хем зашеметяващо проникновена словесна материя, която дори в най-узрелия си вид някак ясно етимологично може да бъде разчетена като извираща, потегляща от категоричен писателски талант, склонен към ирония, критичност и гротесково отражение на действителността. Театърът на абсурда е експеримент с езика, като мотивацията на този експеримент е амбицията да се стигне до същността, до есенцията, до оголения нерв.
 
В края на 60-те Йожен Йонеско, вече утвърден драматург на театъра на абсурда, публикува поредица от "глупавички истории", както сам той ги нарича, които е написал десетилетия по-рано заради дъщеря си Мари-Франс, когато е била малка. Историите са съпроводени от изучителните илюстрации на швейцарския художник Етиен Делесер. Тази книжка има своя собствена необичайна стратегия към четенето на книжка на детето преди лягане и една от идеите на тази стратегия е напълно обратна на обичайната – смисълът на книгата преди лягане е "да събуди детето, да го накара да мисли, да го стимулира, да го провокира, а понякога и даже малко да го измъчи".
Приказки на Йожен Йонеско са поставени на сцена за първи път едва през 1982 година в Лос Анжелис.
Приказки на Йожен Йонеско е, разбира се, пълнокръвно четиво за възрастни и актьорите Ивайло Герасков, Мая Димитрова, Петя Силянова, Илка Зафирова, Елена Русалиева, Жени Филипова и Елза Лалева ще ви покажат защо Йонеско е мислел, че театърът на абсурда е по някакъв начин естествено близък и лесно достъпен за логиката на детското мислене и възприемане на действителността.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02