Списъкът на международните фестивали и форуми за радиодрама в света е дълъг. Почти всички са с дълга и стабилна история, започнала през 70-те и 80-те години на миналия век. Освен състезание в най-прекия смисъл на думата, съпроводено с множество адрeналинови ситуации, стискане на палци, динамични дискусии, надежди и опасения, те предлагат и нещо още по-важно и глобално - пазар. Пазарът на аудио драмата е богат и разнообразен, динамично развиващ се и отворен за експерименти. Това е същевременно и пазар на орални култури на стотици езици, на национални идентичности, на постижения и търсения, както във формата, в нов разказвачески ъгъл, от на най-горещото бойно поле под слънцето в момента, или от съседната къща, съседния апартамент. Световният пазар на радиодрамата предлага образ на света, който далеч не се изчерпва с думата фикция. Понякога зад една конкретна радиопиеса стоят месеци разследвания и интервюта, за да се появи историята на семейство бежанци, изпълнена от актьори, репетирали в продължение на дълги часове ролите си в коридора пред студиото за драма в Би Би Си. Понякога зад една конкретна радиопиеса се крие напълно обратната история - по време на записа предварително написаният текст влиза в механизма на импровизации, дори се преражда в нов, съвсем неочакван, непланиран и дори непредсказуем текст, както това стана при правенето на Цитаделата. Понякога пък една изцяло измислена история, която третира гореща актуална тема, може чисто режисьорски да бъде построена като дълго интервю между журналист и събеседник и всичко това да изглежда съвсем истинско, но изобщо да не е, както това стана в Трансферату.
Продукциите в Панорамата на съвременна българска драма през тази седмица са изключителни постижения на жанра в европейски и световен мащаб. Това са знакови продукции за историята на БНР и българската акустична култура. Това не са единствените радиопиеси с международни награди, направени от Радиотеатъра, но в рамките на тази последна работно-ваканционна седмица събрахме пет от тях.
В понеделник от 10.00 е Атолът, радиопроект на Георги Тенев, Явор Гърдев и Асен Аврамов от 1999 г., с участието на Жорета Николова, Таня Шахова, Снежина Петрова, Светлана Янчева, Анатоли Нечев, Мариан Бозуков, Димитър Мартинов, Петър Пейков, Владимир Пенев, Йосиф Шамли, Даниел Рашев и със звукорежисьорски екип Живко Марев, Николай Николов и Димитър Василев. Това е съвременната българската радиопиеса, която получи най-голямата награда в историята на Радиотеатъра и радиотеатъра в България и съответно стана знак на най-големия международен успех в историята на БНР.
Това е наградата PRIX EUROPA Best European Radio Drama of 1999 (Най-добра европейска радиодрама на 1999).
Във вторник от 10.00 е Цитаделата, отново радиопроект на Георги Тенев, Явор Гърдев и Асен Аврамов, този път от 2001 г. с участието на Владимир Пенев, Никола Мутафов, Иван Пасков, Таня Шахова, Йосиф Шамли, Жорета Николова, Светлана Янчева, Деляна Хаджиянкова. Номинация PRIX EUROPA 2001 „Най-добра европейска радиодрама на 2001”
В сряда от 10.00 е Апокриф, наивистични сънища на човека между небето и земята, радиопроект на Маргарита Младенова, Иван Добчев и Асен Аврамов от 1998 г. с участието на Цветана Манева, Таня Шахова, Жорета Николова, Лидия Стефанова, Петър Пейков, Мариан Бозуков, Валентин Йорданов, Невена Мандаджиева, Светлана Янчева, Деляна Хаджиянкова, Владимир Пенев, Чавдар Монов, Димитър Мартинов, Иван Добчев. Носител е на 2 международни награди: Grand Prix Marulic 1998 в Хърватия и Втора награда PRIX EUROPA 1998
В четвъртък от 10.00 е Добродушните смокове от Йордан Радичков с музиката на Теодосий Спасов и режисьор Иван Добчев, направена през 1995 г. с участието на Светлана Янчева, Жорета Николова, Таня Шахова, Христо Гърбов, Иван Налбантов, Иванка Бенчева, Десислава Спасова. Радиопиесата получи Голямата награда на Проекта Радиоателие 1995 на БНР и Кьолнското радио, в чието журиране участва и Петър Увалиев.
В петък от 10.00 е Трансферату от Младен Алексиев и Станимир Панайотов, с музиката на Калин Николов и режисьор Младен Алексиев от 2006 г. с участието на Ивайло Димчев, Татяна Недялкова, Свобода Колева, Даниела Манолова, Владимир Велчов, Яна Добрева, Ина Вълчанова, Калин Николов, Живко Марев, Младен Алексиев. Голямата Награда на Шести медиен фестивал Осмата муза 2006 и Наградата на Международния фестивал на Турското радио 2007.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg