Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тайнственият ръкопис на даскал Тодор

| обновено на 31.01.17 в 10:49 БНР Новини

Жанр: Историческа мистерия
Анонс: Два ръкописа в лабиринта на една световна загадка. Посветените са малцина и са пръснати по целия свят. Повечето не са между живите, но се опитват да предупредят от отвъдното. Къде е приликата между една възрожденска килия и Свещения кладенец в Чичен Ица. И има ли край Вечния календар.

Действащи лица:
• Даскал Тодор Пирдопски – книжовник от първата половина на 19 век
• Дейвид Войс – лондончанин, съвременен колекционер на антики
• Робърт Войс – племенник на Дейвид
• Благой Иванов – емигрант във Виена, наследникът на ръкописа
• Ана Иванова – дъщерята на Благой, продала ръкописа в днешни дни
• Ефросина Тодорова – астроложка и гадателка, обсебена от мисълта, че е далечна родственица на Даскал Тодор
• По различно време: Касандра, Аменхотеп IV, Маия, Хунак Кеел

Два ръкописа, съществували независимо един от друг, изострят вниманието на лондонският колекционер и търговец на антики Роберт Войс и на неговия син.
Те ще се окажат в лабиринта на една световна загадка, известна само на посветените. А те, посветените, са малцина и пръснати по целия свят. Повечето от тях не са живи. Други -  като Касандра и Аменхотеп IV и Майя – майката на Буда, макар и от отвъдното, се опитват да предупредят.
Какво е общото между даскал Тодор Пирдопски и вожда – жрец на маите Хунак Кеел? Къде е приликата между Възрожденската килия и Свещения кладенец във Чичен Ица? И кога свършва Вечният календар?
Към тези и още много, забулени в тайнствена непрогледност, събития и обрати ще ни поведе новият риалити роман „Тайнственият ръкопис на даскал Тодор“.

Глава първа
Разказвач: проф. Боряна Христова



Глава втора
Разказвач: проф. Николай Аретов





Глава трета
Разказвач: Чавдар Гагов




Глава четвърта
Разказвач: Кристин Димитрова




Глава пета

Разказвач: Боряна Дукова




Глава шеста

Разказвач: Калин Илиев




Глава седма

Разказвач: Александър Драганов





Глава осма

Разказвач: Бойко Беленски




Глава девета
Разказвач: Продан Проданов




Глава десета
Разказвач: Тодор Тодоров






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Работата като почивка

В редакция "Хумор и сатира" усещаме работата като почивка, затова и през август няма да спираме с почивката. Тази неделя веднага след новините в 18 часа ще си отдъхнем със: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", създадени по стихове на Атанас Звездинов и Людмил Станев и изпети от актьорите Албена Павлова и..

публикувано на 08.08.24 в 18:45

Любов, престъпления и страсти, или книга за подземния свят на Атина

Будапеща, 12 февруари 1985 година. Студът пронизва до кости, реката е замръзнала, и едно пророчество бележи съдбата на новородения Янош, което 27 години по-късно се сбъдва. Янош Унгареца е арестуван в Атина, обвинен за убийството на художника Мѝлтос Адриано̀с. Дали това не е свързано със света на мъжките проститутки? Журналистът Стра̀тос..

обновено на 08.08.24 в 13:06

Изкуството е бягане на дълго разстояние

Тихо, но силно е присъствието на талантливата ни художничка Стефанка Стойчева, чиято ретроспективна изложба "Погледни ме" ни среща с творчеството ѝ. Разположена е в четири пространства на Художествената галерия – Казанлък. Това е първият опит за цялостно представяне на, както я нарича директорът на галерията Пламен Петров, куратор на изложбата  – "едно..

публикувано на 06.08.24 в 11:33

Новата книга на Пламен Тотев: Пътешествие през митовете за сътворението

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Пламен Тотев за книгата му "Митове за сътворението". В книгата са разказани старогръцки, скандинавски, арменски, библейски, български, славянски, древноегипетски и индийски митове – за това как от хаоса са се родили светът и боговете, земята и океаните. От тях ще научите..

публикувано на 06.08.24 в 10:35

От Вапцаров до виртуалните разходки: Седемте музея на Банско

Един от първите музеи в Пиринския край е къщата-музей "Никола Вапцаров", отворена за посетители през 1952 г., което поставя началото на музейното дело в Банско. Сега в града е изграден музеен комплекс, който включва седем обекта, представящи историята, културата, архитектурата и характерната за региона природа. Читалище "Никола Вапцаров" –..

обновено на 05.08.24 в 12:01