Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Славомир Мрожек и още полски драматурзи в „Запазена марка „Радиотеатър”

БНР Новини

„Полска драма” е предложението на редакция „Радиотеатър” на програма „Христо Ботев” за седмицата от 28 ноември до 2 декември в рубриката „Запазена марка „Радиотеатър” от 0.20 до 1.30 часа след полунощ. Във фонотеката на Националното радио и в Златния фонд се пазят множество полски пиеси, от които за уважаемите слушатели избрахме общо 9. Разбира се, започваме със Славомир Мрожек, един от световно признатите полски драматурзи, който заедно с румънеца Йожен Йонеско, ирландеца Самюел Бекет, руснака Артур Адамов, българина Станислав Стратиев, чеха Вацлав Хавел стои начело в кохортата на абсурдистката драма. Пиесите „Вода” и „В открито море” стартират програмата „Полска драматургия” на 28 ноември. На 29 същия месец слушателите ще се насладят на „Картотеката” от Тадеуш Ружевич, един от най-големите полски поети на ХХ век редом с Чеслав Милош, Збигнев Херберт, Вислава Шимборска. Но той също е и драматург, и сценарист, умеещ виртуозно да построи сградата на драматургичното действие. 30 ноември е запазен за една неизвестно и друго много известно име на полската култура – Кристина Шльонска с „Натюрморт” и големия Ярослав Ивашкевич с „Билек”. Особено завладяваща е пиесата на Ивашкевич, който по един мъдър и печален начин представя онова, което очаква всекиго – старостта, но и непримиримостта с нея. Един истински поетичен и разтърсващ текст. На 1 декември, първия ден от последния месец на 2016 г., идват две пиеси, които оформят може би двете течения на социалистическия реализъм в полската литература – едното определено реалистично с фини идеологически внушиения, другото по-разкрепостено, с присъствието на абсурдистки елементи в конструкцията на сюжета. И накрая, на 2 декември, затваряме кръга пак със Славомир Мрожек – „Лисан философ” и „Мъченичеството на Пьотър О’Хей”. Така слушателите ще добият впечатление и за пътя на полската драма през втората половина на ХХ век, и за водещите имена в нея, и за тенденциите, които я превръщат в едно от забележителните културни постижения на полския народ.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02