Амер е радиопиеса, която разказва няколко истории едновременно. Едната от тях е криминална и следи разследването на едно трагично произшествие. Другата е детайлно психологическа и се фокусира върху вътрешните преживявания на един поет. Един действително съществуващ и важен поет. Третата тича по следите на времето и ни представя мястото, което обитаваме, столетие преди нашето обитаване и прави това с прецизността на миниатюрист, с целия букет от сладки и тръпчиви цветове. Четвъртата се издига над локалното и преходното и следи нещо, което на пръв поглед може би изглежда абстрактно, но тя го прави плътно и убедително. Историята на стремежа да вървиш напред, да си част от генералното вървене напред. И петата, която е най-скрита, но лично за мен е и най-интригуваща, е историята на едно лично авторско разследване, историята на едно писане, което продължава 5 години, както ще чуете и в рекламния клип, и която води не само до заплитане на всичките истории и преплитането им в една, но ни води и до центъра, до автора и неговия замисъл.
Боян Папазов ни разказва една история, в която става дума за още двама автори – Димчо Дебелянов, който е използвал и артистичния псевдоним Амер, и френския автор Пиер Феликс Луис/ Pierre Félix Louis, роден в Белгия, който е пожелал да изписват името му Pierre Louÿs в знак на уважение към античната гръцка култура и е написал през 1896, на 26-годишна възраст, един от най-еротичните и скандални романи във френската литература със заглавие Афродита: антични нрави, който става безспорен европейски бестселър.
Радиопиесата Амер е съвместен проект в две части на режисьора Илия Добрев и музикалния оформител Валя Бояджиева с участието на Силвия Лулчева, Николай Луканов, Иван Налбантов, Йорданка Стефанова, Нина Стамова, Анастасия Ингилизова, Светослав Добрев, Кристина Янева, Марин Янев, Вели Чаушев, Вежен Велчовски, Вихър Стойчев, Илиян Марков, Михаил Петров, Веселин Мишев, Елза Лалева, Цветослава Симеонова, Мирослав Косев,
Боян Папазов в ролята на автора
и Илия Добрев в ролята на разказвача.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg