Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страданието да не обичаш

БНР Новини
Портрет на Фьодор Михайлович Достоевски от И. С. Глазунов
Снимка: nizrp.narod.ru

Адът – това е страданието да не можеш вече да обичаш.
Достоевски

„Всеки пред всички за всичко“ е радиодраматизация по откъс от романа „Братя Карамазови“. Автор на драматизацията и постановката е Илия Атанасов, наш скъп колега, който преди време ни напусна, но остави прекрасни радиопроизведения във фонда на Радиотеатъра. Спомням си с колко любов и вдъхновение работи по „Всеки пред всички за всичко“ – драматизация по Книга Шеста от романа „Братя Карамазови“ – „Руският монах“. Вечната тема на гиганта на руската мисъл и литература Достоевски за престъплението – страданието – изкуплението тук е претворена чрез образа на стареца Зосима, самото негово битие я съдържа и особено разказа му за тайнствения му посетител.
Фьодор Михайлович Достоевски – бедно детство, военно училище, смъртна присъда, фалшива екзекуция, каторга, дълбоки прозрения и преобразяване, литературна дейност, болести, трудно и объркано битие, много, много писане и особена кулминация в последните петнайсет години на живота му, когато между 1865 и 1880 създава т.н. „Велико петокнижие“ – „Престъпление и наказание” (1865-1866), „Идиот” (1867-1869), „Бесове” (1872), „Юноша” (1875), „Братя Карамазови” (1879-1880). Умира през 1881 г. Остава огромното му творчество, в което движеща сила е милостта, състраданието и любовта към всеки човек. Типично руско. Вселенски значимо. Едва ли има друг автор, който да е надникнал до такива дълбочини и с такива детайли в човешката психика. Знаменателна е мисълта му, че любовта е да видиш човека такъв, какъвто Бог го е замислил. Битката между доброто и злото, между светлата и тъмната ни страна е негов основен творчески двигател. Трудният път на всеки от героите му до добротата и истината винаги преминава през страданието и винаги грехът трябва да бъде изкупен, за да се постигне мир и хармония. Вярата в Бога е силата, която може да задържи човека в този живот и да го осмисли. А смисълът (по Достоевски) проповядва и старецът Зосима: „Докато не станеш наистина всекиму брат, няма да настъпи братството“. И ако великият мислител е прав, че всеки пред всички и за всичко е виновен, то е тъкмо заради липсата на любов, която създава илюзорния така зле подреден свят, в който свикнахме да приемаме голямата лъжа, че можем да живеем заедно, без да сме братя – за истина.

Ден преди Бъдни вечер, слушайте „Всеки пред всички за всичко“ – подходящото време да стигнат до сърцата ни думите на Достоевски, изречени чрез героя му Зосима: „Братя, не бойте се от греха на човека, обичайте човека и в греха му, защото това подобие на божеска любов е връх на любовта на земята. Обичайте всякое създание Божие – и цялото, и всяка песъчинка. Всяко листенце, всеки лъч Божи обичайте. Обичайте животните, обичайте растенията, обичайте всяко нещо. Ако обичаш всяко нещо, тайната Божия ще постигнеш в нещата.“

Приятно слушане!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05

Епизод 5: Роклята на Алла

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 23.03.24 в 08:35

Неподражаемият Славомир Мрожек в неделния радиотеатър

Радиотеатърът е подготвил за своите почитатели три произведения на полския драматург Славомир Мрожек: "Лисан кандидат", "Лисан философ" и "Вода". Идеята за миниатюрите с главен герой Лисан идва на Мрожек от знаменития средновековен пародиен епос "Роман за Лисан", в който главни герои за животни – лисица, вълк, мечка… Мрожек обаче обръща нещата:..

публикувано на 22.03.24 в 14:15

Епизод 4: Кураж на неочаквани места: Серго и Мария

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо, че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 16.03.24 в 08:30