Защо да слушате „451 градуса по Фаренхайт”?
Защото авторът е Рей Бредбъри.
Защото отдавна е написал живота, който живеем днес.
Защото Рей Бредбъри ни е предупредил:
Че ще заживеем при 451 градуса по Фаренхайт, когато хартията се самозапалва.
И книгите ще горят.
Че опасно големи екрани ще заемат стените в домовете ни, а ние ще седим, втренчени в тях, забравили кои сме.
Предупредил ни е за страха.
За подслушването.
За манипулациите.
За чувствителните хора, които ще изчезват безследно.
За пожарникарите, които няма да помнят, че някога са гасяли пожари.
За пожарникарите, които подпалват пожари.
За унищожението на смисъла и на живота.
Рей Бредбъри е записал нашето настояще през 1953 година на машина под наем в обществена библиотека.
Слушайте го на 8 септември от 0.30 часа по програма „Христо Ботев”.
Драматизира го Ина Вълчанова.
Режисира го Георги Михалков.
Оформи го музикално Иван Драголов.
Изиграха го артистите: Стефан Мавродиев, Стоян Радев, Георги Михалков, Лилия Маравиля, Ангелина Славова, Иван Михайлов и Стефан Къшев.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg