Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

80 години от рождението на баса Стефан Димитров

Снимка: архив Любен Димитров

В „Неделния следобед“ припомнихме изкуството на българския бас Стефан Димитров (22 ноември 1939 - 13 август 2004) – един от водещите солисти на Русенската опера от втората половина на ХХ век, изпял почти всички басови партии от репертоара на театъра през 70-те и 80-те години. Онези, които са го гледали на сцена, с възторг си спомнят красивия му глас – мощен, обемен, с великолепен тембър, както и яркото актьорско дарование.

В края на 60-те години на миналия век той дебютира на сцената в Русе в малка партия от опера на Хренников, след която подготвя първата си голяма и много успешна роля – Дон Базилио от „Севилският бръснар“ на Росини. Следват Даланд от „Летящият холандец“ на Вагнер, Зарастро от „Вълшебната флейта“ на Моцарт, Спарафучиле от „Риголето“ на Верди. В началото на 70-те години Стефан Димитров вече е оценяван както от публиката, така и от взискателната по онова време критика като една от младите надежди на българския оперен театър. През 1973 г. е отличен с втора награда на Международния конкурс за млади оперни певци в София, а след това е изпратен на специализация в московския Болшой театър, където работи с големи диригенти като Юрий Симонов и Борис Хайкин и усъвършенства някои от най-ярките партии в репертоара си – Борис Годунов, Иван Сусанин, Галицки и Кончак от „Княз Игор“ на Бородин. Особено важен е приносът на Стефан Димитров за представянето на българския репертоар в театрите ни. Известен е фактът, че е бил сред любимите певци на Парашкев Хаджиев, който го е определял като най-органичния изпълнител на Куцар в операта си „Албена“. С тази роля Стефан Димитров печели наградата си на конкурса за млади оперни певци. Освен Куцар, от творчеството на Хаджиев в репертоара му са Найден от „Майстори“, полковник Боляров от „Юлска нощ“, Мурад от „Мария Десислава“, Владимир Расате от „Лето 893“, а една от най-внушителните му и впечатляващи български роли е Хан Аспарух от едноименната опера на Александър Райчев, която му носи званието „заслужил артист“.

В студиото на „Неделен следобед“ гостува проф. Боянка Арнаудова с лични впечатления от изявите на певеца.

В звуковите файлове можете да чуете и интервю на Милена Николаева със сина на Стефан Димитров – именития пианист Любен Димитров, известен в целия свят с интерпретациите на клавирното дуо Аглика Генова – Любен Димитров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

50 банди ще озвездят фестивала за рок и метъл Hills Of Rock

Eха! Защо не съм при вас в прохладен Балчик! Но-о-о-о... ще бъде горещо, ама много горещо в мош-пита и се налага да приключа с подготвителните дейности и да приведа в абсолютна готовност пълното бойно снаряжение, защото над 50 банди – все актуални имена, ще озвездят трите сцени, на които ще разгърне най-големият български фестивал за рок и метъл..

публикувано на 22.07.24 в 15:47

С клавирно дуо започна 15-ото издание на "Дни на класиката" в Балчик

Балчик се превърна в център на културния живот с две значими събития – Седмицата на италианската култура и фестивала "Дни на класиката" . В неделя бе открита "Седмицата на италианската култура", а в събота започна едно от най-чаканите събития в града – "Дните на класиката". Сава Тихолов , началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в..

обновено на 22.07.24 в 09:56

Вечер с ролите на Катя Попова

На 21 януари 2024 г. се навършиха 100 години от рождението на една велика българка, която има кратък но впечатляващ живот с множество изяви у нас и по световните оперни сцени; наричана от италианската преса "българската Тебалди" – Катя Попова. Родена в Плевен, но покорила сърцата на любители и професионалисти в най-големите оперни театри и концертни зали..

публикувано на 20.07.24 в 08:10

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 юли 2024 г.

16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Джулия Пери (1924-1979), Кратка пиеса за малък оркестър. 3.09 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Концерт за виолончело № 1 в Ми бемол мажор, оп. 107. Солист: Сол Габета (виолончело). 3.38 часа – Петерис Васкс (р.1946), Gramata cellam (The Book) – втора част, Долчисимо. Изпълнява..

публикувано на 15.07.24 в 10:34

"Лоенгрин" в постановка от Виена

"Никоя друга опера на Вагнер не е получила толкова хвалебствия или е била обект на толкова критични подигравки като Лоенгрин. Едно е ясно – предвид вътрешната противоречивост на пиесата, театърът е изправен пред върховното предизвикателство да развие проникновена и чувствителна деконструкция на своите ролеви модели и конфликтни структури. Културата..

публикувано на 13.07.24 в 08:10