Продължаващото извънредно положение поставя въпроса за баланса между опазването на общественото здраве, ограничаване на икономическите щети и опазването на човешките права. Дали правителствата у нас и по света се справят с тази нелека задача, или демокрацията бива все по-ограничавана, а човешките права падат жертва на извънредните мерки?
Един разговор с Димитрина Петрова от Българска общност за либерална демокрация (БОЛД), в седмицата, в която научихме, че България запазва печалното си 111 място по свобода на медиите.
В първата част на разговора става въпрос за тревожни тенденции като крайната централизация на власт, потискането на свободата на словото, злоупотребата с електронно проследяване и лични данни, забраната на различни форми на протест.
Петрова характеризира обявената в полунощ в почивните дни блокада на София като провал на управлението.
"Хиляди и хиляди хора били напуснали града още в четвъртък, каза тя, но тези хора са излезли от София, спазвайки предишна заповед на министъра на здравеопазването. Те са били пуснати, излезли са като законопослушни граждани, но когато се връщат снощи или днес – вече са потенциални и реални закононарушители.
Хората са хванати в капан – пуснати законно, а не могат да се върнат.
Правото на свободно придвижване може да бъде ограничавано с оглед извънредното положение, но не може да бъде произволно.
Всяко ограничение трябва да е разумно, пропорционално и най-вече изпълнимо. Не може да излезеш от града според съществуващите заповеди, а три дни по-късно да се окажеш нарушител, защото ситуацията се е променила за една нощ.
Заприличва на отмъщение към онези, които са излезли, измества проблемите на извънредното положение и конституира една нова група виновници, наред с ромите, които са блокирани, а това е строго забранено, включително в извънредни ситуации, според Комитета по човешките права към ООН."
Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg