Корейският поп, накратко наричан Кей поп, се превърна в глобален феномен в последното десетилетие и си създаде многобройни ревностни почитатели по цял свят. Същевременно движението Blacks Lives Matter (BLM) упреква звездите и продуцентите на Кей попа, че не отдават нужното на черните творци, които пишат песни за тях.
В креативно отношение песните на Кей поп звездите не се отличават от господстващия мейнстрийм. Те са същият танцувален, синтетичен поп, който озвучава света от Токио до Берлин и от Талин до Сао Паоло. Тук активистите на BLM виждат проблем. Те искат по-високо заплащане и отчитане на авторски права, когато пишат песни за Кей поп изпълнители, настояват също така за гласовита и финансова подкрепа за движението, тъй като Кей попът усвоява не само песни, но и артистично и стилово влияние от афро-американската култура.
Нещо повече - голяма част от феновете на Кей поп групите в САЩ са афроамериканците, които пълнят стадионите по време на турнетата и купуват мърчандайз стоките на корейски групи.
По тази причина сега изискват от корейците да показват по-чувствително отношение към расовия въпрос.
Всъщност най-известната Кей поп група BTS (рожба на компанията Big Hit Entertainment, чийто управител публично заяви, че черната музикака е в основата на идентичността на септета), са сред явните защитници на черната кауза. Групата дари 1 милион долара на движението Black Lives Matter, но мнозина смятат, че това не е достатъчно и че южнокорейската развлекателна индустрия не е отдава дължимото уважение на черната култура.
"Те гледат на нас точно както и белите. Използват културата ни, възхищават й се, вземат от нея каквото им харесва и не връщат нищо обратно" - изтъква Майка Пауъл, който създава редица хитове за Кей поп групи и е недоволен от начина, покойто те използват разработени от него танцови стъпки и семпли, без да му платят адекватно.
Чернокожи активисти наскоро организираха бойкот по време на турнето на една от корейските групи SM, която отказвала публично да признае афро-американското влияние върху формирането си.
Моментът е важен, според друга активистка и авторка на песни Тифани Ред, която си е поставила лична задача - да промени музикалната индустрия чрез активизъм. "Той е нужен, той липсва. Липсва защита на артистите, а те имат нужда от защита", казва тя.
Ще излъжа, ако кажа, че не съм им помагала да крадат от нашата култура. Не ние изградихме системата, но е наша отговорност да я променим за добро. Черните хора не са единствените, които ще спечелят от промяната на Кей поп индустрията. Всеки ще спечели, ако бъде създадена цяла нова система на отговорност."
Източник: Guardian
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..
1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Александър и Константин Владигерови ще зарадват българската публика с своя авторски концерт "Есенни джаз скици" с Биг бенда на БНР с диригент Антони Дончев на 28 ноември от 19 часа в Първо студио на радиото. Обичаните български музиканти, които вече повече от 25 години живеят и работят във Виена, ще представят 10 свои авторски композиции от..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg