Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Одисей Спасов:

Предстои сериозна битка, за да може туристическият бранш да оцелее

Снимка: Ани Петрова

Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА) е учредена на 29 юли 1992 г. В нея членуват над 100 компании от цялата страна, 50 други организации и личности, чиято дейност и интереси са свързани с туризма.
С Одисей Спасов, член на УС на БАТА, разговаря водещата Стефани Ангелова за вчерашния протест на служителите на десетки туроператори, които се събраха на протест пред Министерския съвет вчера, както и за срещата с вицепремиера и министър на туризма Марияна Николова и с какво се ангажира тя.

За първи път има диалог и това вдъхна малко доверие в нашия бранш, каза Одисей Спасов – Управляващите трябва да погледнат европейските практики.

Бизнесът настоява още за грантова схема за подпомагането на туризма от държавата, ще я получи ли? В „Нашият ден“ коментираха и идеята 55 млн. лв. от държавния бюджет да отидат в помощ за чартърните полети с цел туризъм. Целта е да бъдат обхванати над 400 хил. туристи. Размерът на субсидията е 35 евро за всяка седалка от максималния пътнически капацитет на самолета за всеки полет. Субсидията се отпуска за всяка седалка, заета от лице, ползващо туристическа услуга в страната ни, само за полети с капацитет от не по-малко от 100 места.

Не мога да се ангажирам с твърдението че летния сезон ще бъде спасен. Много хотели, предвид обстановката, тази година не отвориха. Има туристи от Беларус, Англия, Германия, които искат да почиват на нашето Черноморие, но за момента ние сме в червения списък като рискова държава и това трябва на политическо ниво да се реши. Трябва да се повишат мерките за чужди туристи. – каза още Одисей Спасов. Целия разговор може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве?  В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно..

обновено на 23.07.24 в 12:38
Нина Цанева и Деница Симеонова

Деница Симеонова: За възможностите на женското лидерство в Европа

Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България. Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско..

публикувано на 23.07.24 в 12:25

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20