Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Китариада

Снимка: Pixabay

„Да бъдеш първи във класация не е никак зле!
Да предизвикаш сензация в класация никак не е зле!
Да издадеш плоча! Да я продадеш… във няколко милиона екземпляра
и да можеш да накараш всички хора да ти кажат „Не е зле!“
Да си звезда,
да те приемат в артистичната среда,
Да те преследват фотографи,
да ти искат автографи, на концерти да повтарят:
Браво! Не е зле!
Да станеш Идола на цяла нация, е-хее!
Да победиш „Сигнал“, „Щурците“, даже „Адаптация“
никак не е зле!

Да бъдеш първи във класация не е никак зле,
но само не мислете, моля, че първо място във класация
означава „връхна точка“, кулминация!
Напротив: за музикантите от моята генерация
това е нещо като… компенсация –
за труд, за време, за годините.
Изобщо – реабилитация.
Хм!“

„Първи в класация“ – текст и изпълнение: Георги (Гошо) Минчев,
музика: Иван Николов „Шилото“ / 1982

Колеги и приятели определят китарния стил на Иван Николов „Шилото“ като „тежка пернишка металургия“. Сред тях бе Гошо Минчев, както и Кирил Иванов „Мъглата“ – тонрежисьорът, който прави записа на „Първи в класация“ в Първо студио и 12-та кабина на Радиото. Тежкият пернишки саунд на китариста Иван Николов не е случаен. Добре е да се помни, че град Перник е своеобразна „люлка“ на българския рок-енд-рол. Все още някои знаят, че в Перник е проведен първият рок фестивал у нас. Наречен е „Китариада“.

Продължава спорът дали първата „Китариада“ е през 1967-ма или 1965-та година, която изглежда да е по-вероятна. По-късно следват още „Китариади“ – през 1967-ма, осма, девета и 1970-та година, след което всичко утихва и остава в спомена. Но в петгодишния славен пернишки „китариаден“ период тръгват рок-групи като „Пернишките братя“, „Зелените гущери“, китарният дует „Андрей и Фиката“, „Пъстрите“, „Матадор“, „Стримони“ и немалко други, сред които е формацията „Вива“. И тъкмо група „Вива“ чуваме заедно с Георги Минчев в хита „Първи в класация“. Когато през 1982 година се появява тази песен, нейният ироничният и хаплив, недвусмислен и предизвикателен със самохвалството ѝ текст предизвиква смут в официалната комисия за приемане на песни, но пък звукозаписът идва като последица от наистина стигнали първото място в родните класации изпълнения на певеца. Песента е приета със смесени чувства, влиза в програмите на Националните радио и телевизия и през осемдесетте години се излъчва (за щастие!) многократно. Звучи и в най-новия ни век. Ала дори и днес, струва си от време на време да четем думите на Георги Минчев, с които изпълнява „Първи в класация“, въпреки че песенният текст не предполага четене, а слушане.
Но добре е, все пак, някои песни и да се четат.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стара Загора отново кани на Фестивал всички почитатели на операта и балета

Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от най-значимите събития в културната карта на България, ще започне на 21 ноември с премиера на домакините от Старозагорската опера – две едноактни творби на Пучини. Финалът ще бъде на 4 декември с "Рейнско..

публикувано на 17.11.24 в 09:05

Бароковата опера "Орландо" от Хендел представена в Мадрид

Роденият в Германия композитор Георг Фридрих Хендел е сред най-популярните личности от артистичния свят на Лондон от началото на 18 век. Неговата опера "Орландо", създадена през 1733 г. има п о-скоро артистичен, отколкото популярен успех при първите си представления. Музиката на Хендел съчетава бароково изобилие и едновременно с това лекота на..

публикувано на 16.11.24 в 07:55

"Орландо", опера сериа в три действия от Георг Фридрих Хендел

Италианското либрето е адаптирано от L'Orlando на Карло Сиджизмондо Капече по "Орландо фуриозо" на Лудовико Ариосто. Премиерата е на 27 януари 1733 г. в Кралския театър в Лондон. Действащи лица: • Орландо, рицар – алт кастрат (днес контратенор или мецосопран) • Анджелика, принцеса на Катай – сопран • Медоро, африкански принц – контраалт (днес..

публикувано на 15.11.24 в 18:18

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 ноември 2024 г.

16 ноември Изпълнения на ансамбъл Flor Galante в състав: Лена Радеман (виола), Хосе Мануел Куадрадо Санчес (обой), Мартин Янцер (виола да гамба) и Ирене Гонсалес Ролдан (клавесин). 3.00 часа – Йохан Готлиб Янич (1708-ок.1763), Камерна соната в До, CSWV Anh:4. Изпълнява ансамбъл Flor Galante, Базел. 3.13 часа – Франц Бенда (1709-1786), Соната в до минор..

публикувано на 15.11.24 в 10:44

В световния ден на доброто с незрящите музиканти от "Студио Мирикъл"

Поетесата и вокален педагог Нели Стойчева и съпругът ѝ Пламен Василев са гости в "Моето семейство" заедно с журналистката от програма "Христо Ботев" Катрин Витали. Събира ги и музикалната формация "Студио Мирикъл", която е част от фондация "Мирикъл Еллох". Мисията на музикантите е за достоен творчески живот на хората с увреждания. Съвсем..

публикувано на 13.11.24 в 15:55