Селановци е най-голямото село в Северозападна България. Намира се в община Оряхово, врачанска област и в него живеят около 3500 човека, а дължината на улиците му, според кмета на селото, възлиза общо на цели 80 километра.
Образованието в Селановци е на особена почит – килийно училище е имало, макар и в землянка към черквата, още преди освобождението, като през 1872 г. учителя Георги Йончев е обучавал 58 момчета в едно отделение. Не случайно всяка година в селото се организира и провежда уникалния за страната ни Национален конкурс за малки философи „Малкият принц“, като главен организатор е основното училище „Никола Вапцаров” и неговия всеотдаен директор Петя Русинова. Тя е и председател на читалището, което носи името Самообразование и е основано през 1894.
Хората са добри, гостоприемни и трудолюбиви. Като потвърждение на трудолюбието им е и един от паметниците в центъра на селото, който изобразява две мотики.
Още за Селановци чуйте в звуковия файл.
В състояние ли e България да извърви трудния път за сигурност и устойчиво енергийно развитие? Ако оставим настрана темата за социалната справедливост, то по отношение на политическата справедливост сме на прав път? "Има съществено несъответствие до разбирането на засегнатите социални групи от населението и по отношение на управлението на..
Какво се случва с енергетиката в държава, която спестява пари на ТЕЦ-овете си, или какво е бъдещето на енергетиката от миналото? Защо има енергийна трансформация ? “Ясно е, че и в България, и в ЕС тя настъпва първоначално вследствие на идеята за Европейския зелен пакт, целите, които то си поставя до 2050 г., а от друга страна, на..
В последно време сме свидетели на това как държавата постепенно се оттегля от подкрепата – такава, каквато я даваше до момента – за украинците, избягали от войната у нас. Многото доброволчески организации обаче, които се ангажираха с помощ за тези хора, продължават своята работа. Така беше и по време на Covid кризата. Така, за съжаление,..
“Социалните мрежи, троловете, пропагандата и тролските ферми със сигурност са неща, които съществуват, но те влияят в едни или други социално-икономически условия. Те не са се появили отникъде и инсталирани в нашето общество“, казва в “Нашият ден“ социологът Стефан Георгиев : “ Има разделения, които са отвъд пропагандата, която битува в..
От "живите библиотеки“ до живото наследство от бабини времена – как читалището в едно малко градче поддържа интереса към културните традиции от региона ? Читалището в град Момин проход отдавна си е спечелило авторитета на една от най-дейните културни институции в община Костенец. Членовете на екипа му предпочитат да търсят решения за..
Щитовидната жлеза е "главен регулатор" на метаболизма и на функцията на редица органи и системи на човешкото тяло. Тя представлява малък, подобен на..
На днешния 25 май през 1918 г. е роден режисьорът Гриша Островски, една от ярките личностите в българското кино и театър. Днес той щеше да навърши 104..
Crosspolar е самостоятелен проект на родения в Естония, но живеещ във Великобритания музикант и композитор Тави Келе. Неговата музика е атмосферична,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg