Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 22-30 май

Снимка: pixabay

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата 22-30 май. Това са някои от акцентите в предаването от 23 май:

На 22 май с тържествен концерт по случай стогодишнината на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в зала България бе открито 52-рото издание на Международния фестивал „Софийски музикални седмици“. Фестивалът продължава до първи юли с над 50 прояви и повече от 400 участници от 13 държави.

В неделя бяха връчени наградите на 43-тия Национален студентски литературен конкурс „Боян Пенев“ в Шумен. Гергана Ивайлова Гълъбова от Софийския университет "Свети Климент Охридски" заслужи голямата награда в конкурса, организиран от Шуменския университет – издаване на книга от Университетското издателство "Епископ Константин Преславски".

На 24 май в предаването „Познати и непознати“ бяха обявени резултатите от XII поетичен конкурс за хора с увредено зрение „Зрящи сърца“ под надслов “Най-хубавото се вижда само със сърцето“.

Фондация „Академия Аскеер“ връчи за 30-и път своите награди за постижения в театралното изкуство през изминалия сезон. В категорията „Режисура“ тази година статуетката, изработена от Георги Чапкънов, получи режисьорът Стоян Радев. Наградата му беше присъдена за спектаклите „Кой се бои от Вирджиния Улф“ от Едуард Олби в Малък градски театър „Зад канала“ и „Плач на ангел“ от Стефан Цанев в Народния театър „Иван Вазов“.

Още през 2019 г. дебютният документален филм на журналиста Емил Спахийски „Икар от Кочериново“ е отличен с наградата "Златен ритон". Едва сега, на 26 май, филмът бе показан премиерно в Дома на киното в София. Филмът разказва историята на изобретателя Николай Поповски и ще има прожекции в кина и в Пловдив, и във Варна.

Music Daze e името на фестивала за музика и танци, който ще се проведе на 11,12 и 13 юни на хълма Бунарджика в Пловдив. Това го прави първия за 2021 година летен фестивал.

Мотото на тазгодишния Пролетен панаир на книгата е „Девет процента ДДС върху книгите за по-четяща и по-образована нация“. Форумът ще се проведе пред НДК между 31 май и 6 юни.

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 30 май.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Срам и вина" като колективно преживяване

Изложбата "Срам и вина" е втората част от трилогията на куратора Галина Димитрова-Димова, в която се разглеждат съвременните разбирания за изконни човешки чувства и взаимоотношения. Работите на петима млади художници по темата могат да се видят в галерия "Васка Емануилова" до 6 септември.  В проекта се включват Мария Налбантова, Мартин Пенев,..

публикувано на 01.08.24 в 14:30

Както се отваря небе

Хераклитова река Не можеш да нагазиш на плитко във времето като в река, без то да не те повлече така, както реката на Хераклит. Застиват реките от лава, но реката на времето не спира. Сякаш от безкрая извира и към безкрая тя продължава. Плават по течението речно трупове на дървета голи, камъните на дъното се заоблят. Ах, нищо, нищо не е..

публикувано на 31.07.24 в 16:35
Кристин Димитрова

Кристин Димитрова: Да намерят своя глас в писането е най-трудното за младите

"Конкурсът и уъркшопът "Петя Дубарова" нямаше да ги има без помощта на Елица Дубарова, която е много активен и истински човек, – казва поетесата Кристин Димитрова – тя организира всичко, защото вярва в литературата, в смисъла и в това, че нещата не могат да останат на едно място. Второто нещо, което е важно, е Бургаската община, която гъмжи от..

публикувано на 31.07.24 в 16:01

"Сънувам на български" – животът на бесарабските българи във фотоизложба

Фотодокументалната изложба "Сънувам на български" в галерия "Синтезис" представя културата и изследва идентичността на бесарабските българи. Това е първото цялостно показване на дългосрочния проект на Михаела Аройо за българите в Молдова и Украйна, който ѝ носи две награди.  Изложбата има звукова среда, която потапя в автентичната атмосфера на живота..

публикувано на 31.07.24 в 15:25

ART House – пространство за всички

ART House е новото пространство за изкуство, култура, образование, креативни идеи и личностно развитие.  Николина Харизанова разказва какво точно се случва в тази къща и на кого е подслон.  Нейните обитатели варират от всички сфери на изкуството и предлагат различни ателиета, където то върлува. ART House е пространство за всички,..

публикувано на 31.07.24 в 14:30