Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 22-30 май

Снимка: pixabay

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата 22-30 май. Това са някои от акцентите в предаването от 23 май:

На 22 май с тържествен концерт по случай стогодишнината на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в зала България бе открито 52-рото издание на Международния фестивал „Софийски музикални седмици“. Фестивалът продължава до първи юли с над 50 прояви и повече от 400 участници от 13 държави.

В неделя бяха връчени наградите на 43-тия Национален студентски литературен конкурс „Боян Пенев“ в Шумен. Гергана Ивайлова Гълъбова от Софийския университет "Свети Климент Охридски" заслужи голямата награда в конкурса, организиран от Шуменския университет – издаване на книга от Университетското издателство "Епископ Константин Преславски".

На 24 май в предаването „Познати и непознати“ бяха обявени резултатите от XII поетичен конкурс за хора с увредено зрение „Зрящи сърца“ под надслов “Най-хубавото се вижда само със сърцето“.

Фондация „Академия Аскеер“ връчи за 30-и път своите награди за постижения в театралното изкуство през изминалия сезон. В категорията „Режисура“ тази година статуетката, изработена от Георги Чапкънов, получи режисьорът Стоян Радев. Наградата му беше присъдена за спектаклите „Кой се бои от Вирджиния Улф“ от Едуард Олби в Малък градски театър „Зад канала“ и „Плач на ангел“ от Стефан Цанев в Народния театър „Иван Вазов“.

Още през 2019 г. дебютният документален филм на журналиста Емил Спахийски „Икар от Кочериново“ е отличен с наградата "Златен ритон". Едва сега, на 26 май, филмът бе показан премиерно в Дома на киното в София. Филмът разказва историята на изобретателя Николай Поповски и ще има прожекции в кина и в Пловдив, и във Варна.

Music Daze e името на фестивала за музика и танци, който ще се проведе на 11,12 и 13 юни на хълма Бунарджика в Пловдив. Това го прави първия за 2021 година летен фестивал.

Мотото на тазгодишния Пролетен панаир на книгата е „Девет процента ДДС върху книгите за по-четяща и по-образована нация“. Форумът ще се проведе пред НДК между 31 май и 6 юни.

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 30 май.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наближава крайният срок за "Искри" 2024

До 30 април 2024 г. всички деца, които обичат да пишат, могат да се включат в Националния радиоконкурс за детско литературно творчество "Искри". Конкурсът се организира за 41-ви път от програма "Христо Ботев" на Българското национално радио и е най-старият национален конкурс за литературни произведения, написани от деца. "Очертава се и..

публикувано на 19.04.24 в 17:15

Послеписът на художника Милко Божков

Откриването на изложбата с живопис на Милко Божков в три зали на галерията на СБХ на "Шипка" 6 изненада посетителите и зарадва приятелите на художника. За новата си мащабна експозиция с лаконичното заглавие "P.S." / "Послепис" Божков казва пред "Артефир": " Пост е, докато един художник нарисува картината, след това  скриптум е, когато..

публикувано на 19.04.24 в 15:12

"Всеки иска да живее" на българска сцена

Премиерните представления на "Всеки иска да живее" от израелския драматург Ханох Левин в Сатиричния театър "Алеко Константинов" са на 19 и 20 април . Режисьор е Елена Панайотова, сценографията е дело на Юлиян Табаков, хореографията на Росен Михайлов, музиката Христо Намлиев. Името на Ханох Левин е в списъка с водещите световни драматурзи, а..

публикувано на 19.04.24 в 14:26

Чужденци навсякъде на 60-ото Венецианско биенале

На 20 април се открива официално 60-ото издание на Венецианско биенале – най-важният световен форум за съвременно изкуство. То е под мотото "Чужденци навсякъде" и продължава до 24 ноември 2024 г. Нашият български проект също има интересно заглавие – "Съседите". Това издание е с най-голям брой артисти, екипи и артколективи – над 330.  Василена Мирчева,..

публикувано на 19.04.24 в 14:10
Ю Хуа

Десет есета за съвременен Китай

Излезе втора книга на китайския писател Ю Хуа на български език в превод на Стефан Русинов след "Живи" – един от най-популярните и превеждани негови романи.  "Китай в десет думи" е сборник с десет есета на писателя, който казва в предговора: "Ако тръгна да разказвам за всички аспекти от живота в съвременен Китай, ще се получи нещо по-дълго от..

публикувано на 19.04.24 в 14:05