Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Към началото

Второ студио на БНРБлагодарение на комбинация от търпение и съвременни технологии, невъзможен за излъчване запис (множество дефекти и липса на звукова информация) от далечната 1951 година на радиопостановка по романа на И. С. Тургенев „В навечерието“, (реж. Ангел Вълчанов), беше успешно реставриран. Диалозите и невероятната игра на големите актьори: Зорка Йорданова, Мирослав Миндов (изиграл Бойчо Огнянов в „Под Игото“), Рачко Ябанджиев (изиграл Хитър Петър във филма от 1960 г.) и др., бяха успешно възстановени и мастерирани дигитално, заедно със звуковите ефекти и музикалните преходи.

Радиослушателите ще могат да усетят една тотално различна дикция, игра и емоционалност от едно отминало време. Архивните снимки са благодарение на Личен архив и Музей за история на радиото в България „Проф. д-р Веселин Димитров“.

Старите студийни кадри са от други записи, имащи за цел да се види вида на студиото и технологиите от онова време и сега. Излъчването е в неделя, 27 юни по програма „Христо Ботев, от 0.15 часа.

Константин Райдовски, звукоинженер в БНР

Тази неделя петнайсет минути след полунощ можете да се върнете в 19 век, където се развива действието на романа „В навечерието“, изграден върху драматичната история за любовта на млада руска аристократка и български студент. Ще преживеете и още едно завръщане – в началните години на Радиотеатъра. В толкова отдавнашната ни постановка ще се срещнете както с големите актьорски гласове, които фондът ни грижливо съхранява, така и с режисурата на Ангел Вълчанов – един от основоположниците на Радиотеатъра. Той работи в Радио София в годините от 1945 до 1958 като главен режисьор. Завършва Художествената академия в София. Специализира в Париж. По-късно завършва и режисура в школата към Народния театър. Преподава във ВИТИЗ (днешния НАТФИЗ). От 1958 г. започва работа в БНТ като главен режисьор, където работи до пенсионирането си.

Ангел ВълчановАнгел Вълчанов е част от съзвездието изключителни режисьори, някои от които отдадоха на Радиотеатъра част, а други – целия си професионален път. За тях Радиотеатърът беше мисия, школа и празник. Именно те избираха и събираха във Второ студио на БНР най-талантливите актьори, драматурзи, композитори. Днес ние стоим върху техния градеж с основи от висок професионализъм и етажи от безмилостна естетика. Те обичаха Радиотеатъра. Те му се посветиха. Дължим им много. Помним ги. И ги пазим.

Повече за онези години можете да научите в Архивен фонд на БНР, „Радиотеатър – спомени от режисьорите Кирил Каменов и Мария Нанчева“.

Снимки: личен архив, Музей на радиото



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02