„Комическо съчинение“, в което се преливат фантазии и реалност, комизъм и сатира, афористични заключения и истинска реалност. Всичко това преплетено така, че в един момент спираш и си задаваш въпроса – това е било реалност, или е просто измислица, мъдра алегория на времето или тъжна шега? Няма логическа правдоподобност в разказаното, всичко е в сферата на условността. А героите на романа са ни близки и странно познати, действията им са като взети от вчерашния ден, а техните мисли и намерения са колкото абсурдни, толкова и реални. Не е ли описал Мирон днешния ни живот?
Така пишеше Мирон Иванов – винаги разбрано, винаги смешно и много талантливо.
За Мирон Иванов можете да прочетете официалните справки. В тях е записано, че е роден през 1931 година и напуска нашия свят на 57-годишна възраст. Но никъде не е отбелязана неговата изключителна работоспособност, нито това, че беше неглижиран от силните на деня и до последния си ден работеше в отдел „Писма на читатели“ във в. „Стършел“. Мирон не спираше да кръстосва България, да се среща с хора, да им помага.
Истинският Мирон Иванов можете да намерите в неговите стотици фейлетони и разкази, в книгите му „Един нищожен свръхчовек“, „Случаят Хаджиаристотелев“, „Трендафил лети с ракета“, „Наполеон под Вакарел“, „С тролейбус около Хеопсовата пирамида“, „Аероодисея“ и десетки още. Беше вулкан от идеи, забавни разкази и парадоксални заключения. И много добър човек.
След едно пътуване до Испания Мирон написа пътепис, в който говореше за една катедрала, строена цели 800 години. На края на разказа той написа следното обобщение:
Животът според Мирон Иванов
- Това, че нещо е строено 800 години само по себе си е уникално. Още по-уникалното е, че тези хора цели 800 години са били на едно мнение...
И днес добре се помнят написаните от Мирон Иванов слова: „Няма власт над онази глава, която не иска власт!“
Сатиричният роман „Живей като другите и бъди благословен“ е новото предложение в рубриката „Радиоколекция“, чиято премиера е на 22 ноември, понеделник от 0.15 часа.
Текстът чете Мирон Крумов – внук на Мирон Иванов, размислите за романа на дядо му можете да чуете в звуковия файл.
Снимките са от личния архив на писателя.
Обичаният джаз изпълнител Васил Петров празнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл на 21 януари в Зала 1 на НДК. По случай юбилея Васил Петров ще се качи на сцената заедно с Плевенската филхармония и маестро Христо Павлов. Специални гости в спектакъла са Хилда Казасян и Мария Илиева, виртуозната цигуларка Зорница Иларионова и..
Никола Каравасилев, един от най-уважаваните учители по физика и астрономия в България, разказва за работата си в предаването "Време за наука". С дългогодишен опит и възпитаници, които са спечелили над 100 медала на международно ниво , Каравасилев е не само преподавател, но и вдъхновител за новото поколение млади учени. "Нашият учебен център..
Проектът "Пътят към сцената" на НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" е финансиран с 250 000 лв. по Програмата за подкрепа на творчески проекти в областта на сценичните изкуства на Министерството на културата Основни цели са създаването и представянето на продукцията на студенти и преподаватели, утвърждаването на НАТФИЗ като център на културното и театралното..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в историята на България. Д-р Искрен Великов , уредник в отдел "История на България XV–XIX век" в Регионалния исторически музей в Русе, говори за значимостта на тази личност и връзката ѝ с Русе в ефира на..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им образование. Срещата обещава весело настроение и носталгия в ретро стила на 80-те години. Но вместо това излизат скрити желания, копнежи, страхове и вражди. В рамките на една нощ всеки ще бъде..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg