„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата от 14 до 21 ноември. Това са някои от акцентите в предаването от 21 ноември:
Софийският международен литературен фестивал е най-големият и престижен форум за литература в България, който провокира диалог между световни и български автори, между „малки” и „големи” езици и култури. Традиционно той ще бъде проведен и тази година. Каква ще бъде програмата на фестивала, разказа един от организаторите Амелия Личева.
След 40-годишна пауза, най-популярната шведска поп група АББА обяви излизането на новия си албум „Voyage“, а в началото на ноември феновете успяха да чуят и три сингъла от него: „I Still Have Faith in You“, „Don't Shut Me Down“ и „Just a Notion“. Албумът „Voyage“ и голямото завръщане на квартета се отбелязва в България с излизането на специалното издание „АББА. Завръщането“, чийто автор е журналистът Георги Тошев. То включва две книги – „АББА. Завръщането“ и „Mamma Mia! Филмът. АББА“.
От 19-и ноември до 4-ти декември в София, Пловдив и Варна ще се проведе 11-ото издание на Фестивала на френския филм, организиран от Френския институт в България. Програмата на фестивала включва 13 филма, разделени в три селекции. Рубриката „Филмите на годината“ представя 7 заглавия от 2021 г. – „Анет“ на Леос Каракс, „Докато си жив“ на Еманюел Берко, „Кръстоносният поход“ на Луи Гарел, „Любовите на Анаис” на Шарлин Буржоа-Таке, „Между два свята“ на Еманюел Карер, „Младите любовници” на Карин Тардиьо и „Сестри” на Ямина Бенгиги. Трите филма от селекцията "Класически филми" ще ни срещнат с легендарния Жан-Пол Белмондо, който ни напусна през 2021 г. и с една култова двойка – Ив Монтан и Симон Синьоре, чиято стогодишнина oтбелязваме тази година. Новата VR селекция ще представи три филма във виртуална реалност – „Преобразуване", „Бележки за слепотата" и „Мрачни очи".
Излезе на български избрана поезия на Драшко Сикимич под заглавие „Драскотини“. Той е поет и писател от Босна и Херцеговина с издадени три стихосбирки и два романа. Роден е през 1984. Не напуска страната по време на войната, но не пише за нея. Стиховете му за българското издание подбират и превеждат Цветозар Цаков и Калина Йорданова а книгата носи същото заглавие като втората стихосбирка на Сикимич, макар да няма същото съдържание.
В четвъртък Полският културен институт връчи наградата за млади български изследователи за принос към изучаването и популяризирането на полската литература и култура и български преводачи за значими постижения в областта на научния и художествения превод на полски автори "Ванда Смоховска-Петрова". Неин носител тази година стана преводачът, писател и сътрудник на програма "Христо Ботев" Крум Крумов.
Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 21 ноември.
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg