Българският суперкомпютър е третият открит след тези в Люксембург и Словения. Европейската система от суперкомпютри ще бъде допълнена с машини в Чехия, Португалия, Финландия, Испания и Италия.
Темата коментира в “Нашият ден“ Симеон Стоянов, мениджър бизнес развитие на суперкомпютъра.
"Суперкомпютърът може да изпълнява много различни типове задачи, които включват от задачи в областта на разработка на нови материали, било то нови лекарствени форми, или нови полимери, или пък това ще са материали, които ни помагат за по-ефективно използване на съхранявана енергия и т.н.
Това са тип задачи, които в момента са много важни за обществото. Друг тип задачи, които са важни, са свързани с обработка на големи количества данни, изкуствен интелект, където суперкомпютрите могат да се използват за намиране на взаимовръзки между огромни количества данни, които в момента ни заливат отвсякъде и съответно, давайки възможност да предсказваме или да моделираме какво ще се случи в бъдеще на база на информацията, която имаме."
Употреба при научни изследвания
"Ще бъде полезен за научни изследвания в огромен клас задачи. Като се започне от разбиране на молекулярни свойства на материалите, минавайки през оптимизиране на хидродинамика, примерно на коли и самолети, до задачи, свързани с космологията и разбирайки какво се случва във Вселената около нас.
20% от потенциала на суперкомпютъра ще се използват за комерсиални цели. Дали е достатъчно или не, ще покаже времето. В момента това е свързано и с регулация, тъй като той е финансиран с помощта на национално и европейско финансиране, а тези 20% са заложени от регулатора с цел избягване на подпомагане на фирми.
Суперкомпютърът частично ще се издържа с тези до 20%. Ще продължаваме да разчитаме на европейски финансиране и на национално финансиране."
Чуйте как ще се кандидатства за употреба на суперкомпютъра и ролята му за цифровия преход у нас от Симеон Стоянов в звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg