Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският суперкомпютър заработи

Заработи българският суперкомпютър Discoverer. Той официалното беше въведен в експлоатация в София Тех Парк.
Снимка: sofiatech.bg

Българският суперкомпютър е третият открит след тези в Люксембург и Словения. Европейската система от суперкомпютри ще бъде допълнена с машини в Чехия, Португалия, Финландия, Испания и Италия.

Темата коментира в “Нашият ден“ Симеон Стоянов, мениджър бизнес развитие на суперкомпютъра.

"Суперкомпютърът може да изпълнява много различни типове задачи, които включват от задачи в областта на разработка на нови материали, било то нови лекарствени форми, или нови полимери, или пък това ще са материали, които ни помагат за по-ефективно използване на съхранявана енергия и т.н.

Това са тип задачи, които в момента са много важни за обществото. Друг тип задачи, които са важни, са свързани с обработка на големи количества данни, изкуствен интелект, където суперкомпютрите могат да се използват за намиране на взаимовръзки между огромни количества данни, които в момента ни заливат отвсякъде и съответно, давайки възможност да предсказваме или да моделираме какво ще се случи в бъдеще на база на информацията, която имаме."

Употреба при научни изследвания

"Ще бъде полезен за научни изследвания в огромен клас задачи. Като се започне от разбиране на молекулярни свойства на материалите, минавайки през оптимизиране на хидродинамика, примерно на коли и самолети, до задачи, свързани с космологията и разбирайки какво се случва във Вселената около нас.

20% от потенциала на суперкомпютъра ще се използват за комерсиални цели. Дали е достатъчно или не, ще покаже времето. В момента това е свързано и с регулация, тъй като той е финансиран с помощта на национално и европейско финансиране, а тези 20% са заложени от регулатора с цел избягване на подпомагане на фирми.

Суперкомпютърът частично ще се издържа с тези до 20%. Ще продължаваме да разчитаме на европейски финансиране и на национално финансиране."

Чуйте как ще се кандидатства за употреба на суперкомпютъра и ролята му за цифровия преход у нас от Симеон Стоянов в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рожден ден на сцената: Тони Димитрова и нейният подарък за публиката

Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в Зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..

обновено на 10.01.25 в 11:54

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00