Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 24-30 януари

Снимка: галерия Нюанс

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата от 24 до 30 януари. Това са някои от акцентите в предаването от 30 януари:

Нов шрифт за деца улеснява начинаещите читатели – шрифтът е създаден от художника Кирил Златков, по идея на Десислава Алексиева, която от години се занимава с работилница за ранно четене и има опит в обучението на деца и родители. Името му е „Фокс бук“, а от 20 януари шрифтът може да бъде изтеглен от интернет и да се ползва абсолютно безплатно срещу попълнена форма и получаване на указания. Вече са публикувани и две детски книги с шрифта. Това са „Една година в рима“ на Христина Петрова и „Жабокът Витан“ от Емилия Зафираки.

Нова поетична книга "Към нея" издаде Росен Карамфилов. Артпроектът "Към нея" е създаден по идея на актрисата и продуцент Деси Тенекеджиева и финансиран изцяло от Фондация "Стоян Камбарев" и освен книгата включва серия от кратки видеа, в които известни артистични двойки четат от от стихосбирката, за да се обяснят един другимо в любов.

До 26 февруари галерия „Нюанс“ кани посетителите си на ежегодната изложба „Зимни акценти“. Експозицията включва 3 непоказвани досега платна от Владимир Димитров-Майстора – два портрета и един автопортрет, пейзажи от Стоян Венев и Борис Денев, произведения на Давид Перец, Иван Ненов, Андрей Даниел, Атанас Яранов, Атанас Михов и други.

Хомо техникус е ходещ изправен примат от семейство Човекоподобни, живеещ в симбиоза с машините. Има силно развито желание да е в крак с новите технологии и да притежава дигитални устройства. Хомо техникус се появява в началото на XX век, а днес обитава всички континенти. Изложбата на програмистката Цветелина Димитрова със заглавие „Хомо техникус“ в галерия „Синтезис“ проблематизира отношенията човек-технологии с фотографии на различни органи и части от тялото, които Цветелина сглобява от компютърни компоненти. Проектът печели Голямата награда от конкурса за фотокниги „DIY Photobook“, организиран от Фотосинтезис през 2021 г. Експозицията може да бъде видяна до 26 февруари.

Излезе на български книгата на Лидия Гинзбург „Блокадният човек“. Лидия Яковлевна Гинзбург е руска литературна критичка, писателка, мемоаристка, доктор на филологическите науки. Нейните спомени са в основата на много биографични статии за най-големите руски поети и писатели на XX век. В младостта си е близка до школата на формалистите. На български до този момент е публикувана единствено литературно-теоретическата ѝ книга „За лириката“. Гинзбург оцелява в блокадата на Ленинград, повратна точка във Втората световна война.

Нова литературна награда на името на поета Константин Павлов ще бъде връчена за пръв път тази година на рождения ден на поета – 2 април. Наградата е учредена по идея на журналистката Румяна Таслакова, с подкрепата на художничката Донка Павлова, дъщерята на Константин Павлов. Членове на журито за присъждането на наградата ще бъдат поетесата Мирела Иванова, проф. Михаил Неделчев и поетът Ани Илков, а статуетката е изработена от скулптора Ангел Станев.

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 30 януари.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"2 in 1" на Симеон Кръстев

В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..

публикувано на 02.12.24 в 16:23
Гергана Панчева (вдясно) и Надежда Московска

Европейските литературни пазари

Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..

публикувано на 02.12.24 в 16:16
Антон Митов и проф. Боян Добрев (вдясно)

Мултимедията в живота на проф. Боян Добрев

Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..

публикувано на 02.12.24 в 15:39
Александра Рамирес

Илюстраторката Александра Рамирес: За любовта към спорта и поп-ъп изложбата Slam Dunk

Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk  в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат.  Александра е специализирала в..

публикувано на 02.12.24 в 13:44

Пътешественикът Иван Кръстев и неговият "НЕпътеводител за Италия от А до Я"

Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...

публикувано на 02.12.24 в 12:44