Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 31 януари - 6 февруари

Снимка: Гергана Хрисчева

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата от 31 януари до 6 февруари. Това са някои от акцентите в предаването от 6 февруари:

На 29 и 30 януари Асоциация за свободен театър и "Сцена Дерида" организираха форума “Независимата сцена – тук и сега” – поредица от разговори за предизвикателствата, необходимостите и недостатъците на независимия изпълнителски сектор. На срещата между артисти, мениджъри, продуценти и експерти, бяха обсъдени и административните несъответствия в отношенията независими артисти-институции в България.

На 1 февруари се навършиха 140 години от рождението на Владимир Димитров – Майстора. По повод годишнината в Кюстендил бе открита изложба с 350 негови картини. Експозицията може да бъде видяна в следващите шест месеца в художествената галерия в града, носеща името на Владимир Димитров. Във фонда на галерията се пазят 1350 негови произведения, а в настоящата изложба посетителите ще видят и 14 непоказвани досега платна.

В четвъртък в галерия "Кредо Бонум" се откри изложбата на Недко Солаков 10+1. В 10 нови картини Солаков подлага своите малки човечета, вече станали запазена марка на автора, на нови приключения. Той едновременно рисува и разказва с текстове директно върху платната в характерния за него маниер истории за моменти на съмнения, вътрешни противоречия и неизпълними желания. 11-ата картина художникът изважда от архива си – тя е рисувана в далечната 1987-ма.

„Пер Гюнт“ от Хенрик Ибсен е най-новото заглавие в репертоара на театър „София“. Постановката по пиесата на големия норвежки драматург е дело на режисьорката Катя Петрова. В ролята на младия Пер е Александър Тонев, а в образа на възрастния Пер се превъплъщава Ириней Константинов.

В памет на диригента Маестро Борислав Иванов Държавна опера Варна учредява конкурс за млади диригенти на негово име. Първото издание на конкурса ще бъде организирано през 2023 г., когато ще отзвучи 75-годишният юбилей на Варненския оперен театър.

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 30 януари.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските автори на Венецианското биенале "Хомо Фабер"

Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..

публикувано на 11.01.25 в 12:05

Тридесет и три години специалност "Метал" в НХА

Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е  завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия.  В рамките на проекта бяха проведени..

публикувано на 11.01.25 в 08:20
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45