Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вторник, 15 март

Избрано от програмата

от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
„Поручик Бенц“ от Димитър Димов – 17 част

от 0.30 до 2.00 часа
Заедно след полунощ – Вавилонската фонотека
водещ: Цветан Цветанов
Контрабасистът Лукас Кранцелбиндер и неговата Африка в сърцето на Виена (видяна през донякъде балканска призма) – разговор за афробийт традициите в Европа, за водопадите на Дейвид Линч, за Михаел Главогер, за Шабака Хътчинс и за по-широката рамка на нашето общо културно наследство от Виена до Истанбул.

от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам – Джаз джем
водещ: Сибила Лилова
Концертът на Виктория Толстой бенд, Уелс и Ирландия. С участието на: Шан Джеймс, Лио Ридерх, гайдарят Финбър Фюри, Пади Глакин и др.

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Костадин Варимезов, Мита Стойчева, Веселин Джигов, Магда Пушкарова, Цвятко Благоев и други.

от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт

от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
„Страната на цветята“, по английска приказка

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
„Принц Всезнай или хроника на кралството на Пантуфлия“ от Ендрю Ланч

от 8.06 до 11.00 часа
Нашият ден
водещи: Милена Воденичарова, Таня Любенова
• България и светът на този ден: Днес рожден ден празнува Дий Шнайдер (Dee Snider) – фронтенът на американската пауър метъл група „Twisted Sister“, чиято песен „We're Not Gonna Take It“ използват украинците като боен вик във войната – коментар на Ивайло Кицов
• В Световния ден на потребителя: има ли спекула на пазара на хранителните стоки и горивата, какво показват проверките на КЗП? Какъв е генезисът на спекулата, кой се облагодетелства от нея, докъде може да доведе тя и какви са механизмите за спирането ѝ – разговор с Руслан Стефанов, програмен директор и главен икономист на Центъра за изследване на демокрацията, и с Димитър Маргаритов, председател на КЗП.
• Главен герой: Ирена Григорова – журналист и писател, позната на телевизионната и литературната публика с работата си върху изясняването на българската история в авторските си рубрики „Мистичната България“ по bTV и „Неразказаната България“ по БНТ и Ютюб канала си „Прастари времена“. Повод е новата ѝ книга, посветена на Вълчан Войвода „Скитник в мрака“
• Минути на редактора: Интервю с Теодора Димитрова от ЕРА България, която се занимава с настаняване на бежанци. Какви са различните казуси при настаняването и различните съдби, които срещат? Как държавата може да помогне на тези, които биха искали да започнат работа и да живеят достойно в страната ни?
• Образованието влиза в час
Фондация „Малките стъпки“ е място за хора и институции, които искат да направят света около тях по-добър. „Малките стъпки“ и как младите хора правят големите крачки към промяната. Как стъпка по стъпка изминаваме разстоянието между предишния живот, който живеехме и новите условия, в които ни се налага да живеем? Събеседници: Люба Батембергска, политолог и Радослава Кашъмова, преподавател по философия.

от 11.00 до 12.00 часа
БНР топ 20
водещ: Диляна Трачева
Класация за български песни

от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
водеща: Невена Праматарова
• Въображение, власт, съпротива. Среща с писателя Момчил Миланов по повод представянето на дебютния му роман „Лято в Бурландия“ в рамките на проекта „Библиотека на нашите срещи: думите между нас, крехко скрепени“ на пространството за съвременно изкуство Swimming pool  в София..
• Жените в българската фотография. Разговор с изкуствоведа Катерина Гаджева преди лекцията ѝ в рамките на образователната програма „Гледане с разбиране” в Гьоте-институт в София.
Събитието е част от мащабната изложба на една от най-значимите германски фотографки Сибиле Бергеман в Софийска градска художествена галерия.
• Премиера на „10 реплики“ - театрален проект на театър „Реплика“ по пиесата „В самотата на памуковите полета“ от Бернар-Мари Колтес - разговор с актьорите Благой Бойчев и Боряна Йовчева.
• Разговор със сръбския кинорежисьор Душан Милич за новия му филм „Мрак“ – психологически трилър за последиците от войната в Косово и грешките, които повтаряме в историята.
Филмът „Мрак“ е копродукция между Сърбия, Дания, България, Италия и Гърция и е част от програмата на Международния копродукционен пазар „София Мийтингс“ в рамките на 26-ия „София филм фест“.
• Стефан Китанов, директор на „София филм фест“ за филмите в Балканската програма на фестивала тази година.
• Творческият фамилен тандем представя:
- „Реалността е загадка“: изложба на Юлий Таков в галерия „Арте“
- „След себе си“: изложба на Калина Мавродиева в галерия „Васка Емануилова“.

от 14.00 до 15.00 часа
Музикален следобед – Малките бисери
Музика, избрана от слушателите
водещ: Ивета Грънчарова

от 15.10 до 16.30 часа
„1001 защо – Ефир знание”: За думите
водеща: Венета Гаврилова
• Моята истина срещу твоята истина – как да разпознаваме манипулативната реч в социалните мрежи;
Методите на пропагандата са универсални – сменят се само обектите и субектите – интересен паралел между публикации в пресата от 2014 и реториката на 2022 – разговор с проф. Андреана Ефтимова
• Игрословица: игра със слушателите
• Всичко за образованието:- колко гъвкава е образователната ни система, за да отговори на нуждите на децата на бежанци  

от 16.30 до 17.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия
водещ: Гергина Дворецка
Наследството на старите империи: Наследници на Римската империя
Западната Римска империя се разпада през V в. от н.е., но остава нейната Източна част – Византия. Как тя и европейските средновековни държави си оспорват наследството на великата Римска империя и се стараят да го възродят? Основателно ли е да търсим генезиса на днешния Европейски съюз в империята на франките и в Свещената римска империя? Защо наричаме Карл Велики Баща на Европа, защо Свети Бенедикт е провъзгласен за Покровител на Европа? Каква роля е играл латинският език в онези времена? Как в днешната университетска лексика са се запазили много латински думи? Отговори на тези въпроси дават преподавателите в Софийския университет „Св. Климент Охридски” доц. Петър Делев и доц. Александър Николов от Историческия факултет.

от 17.00 до 18.00 часа
Какво се случва
водещ: Таня Димова
В немилост – отказаният достъп на руските класически музиканти до световните сцени. Репресия или обоснована позиция срещу войната.
Гости: диригентът Марк Кадин и оперната прима Александрина Пендачанска
• Моята история, моята тема: Ученикът от Националното музикално училище „Любомир Пипков“ Стефан Симов с позиция по темата.

от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Класация „Надпяване“
водещ: Юлия Гатдерова
Припомняне на произведенията, участващи в класацията за месец март

от 19.30 до 21.30 часа
Музикалните вечери – Студио „Музика“
водещ: Силвия Тихова
Нашата музика против войната
Студио „Музика“ ще излъчи записи от концерт, състоял се на трети март в столицата на Литва, Вилнюс.
Концертът е израз на обединения знак на музикантите от трите Прибалтийски републики за противопостаяне на военните действия в Украйна. „Нашата музика против войната“, така е озаглавена програмата, в която са включени творби от най-известният съвременен композитор на Украйна, Валентин Силвестров, така и от световно известния естонски композитор Арво Пярт и също латвиецът Петерис Васкс. В този камерен концерт участват и едни от най-добрите музикални изпълнители и състави, с които разполага литовската музикална култура и специално Вилнюс, като Сан Кристофър, общинският камерен оркестър под диригентството на Модестас Баркаускас, Литовският камерен оркестър, дирижиран от Кристиан Фратима, бас - баритонът Костас Смориинас.

от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
водещ: Анелия Димитрова
• Последните благотворителни акции, свързани с даряването на книги и знамена  на местните българи в Босилеград, кампания за възстановяване на къщата на Райна Княгиня в столичния квартал Банишора и събирането на помощи за бесарабските българи ще  представи Владимир Чешмеджиев от клуб „Родолюбие и отечествознание“.
• За работата и обучението по български език на деца мигранти и деца бежанци ще ни разкаже Кристина Гологанова от фондация „Рийч аут“.
• Какво представляват емоционалните умения, как те помагат на учителите в работата им с учениците и защо е важно да бъдат развивани ще разкаже Жени Чумпелиева от „Школа за развитие и усъвършенстване на социално - емоционални умения“.

от 23.00 до 24.00 часа
Музика преди полунощ – Между барока и рока
водещи: Янина Богданова, Кристиян Бояджиев
Музика от бароковите композитори Джон Уелдън, Жан-Филип Рамо, Йохан Хайнрих Шмелцер;
Изпълнения на „Анихилейтър“, трио „Романеска“, Триша Иърууд, Мередит Салимбени, Джеймс Тейлър, Карли Саймън, Ди Ди Бриджуотър, „Суингъл Сингърс“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Понеделник, 23 декември

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 6 част от 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека Водещ: Цветан Цветанов В последното издание на "Вавилонската фонотека" за 2024 г. представяме Crystal Sound Project и тяхната най-нова плоча In The Willo Dream – жанрово дори..

публикувано на 22.12.24 в 08:20

Неделя, 22 декември

Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Напразните усилия на любовта" от Уилям Шекспир от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Хоум офис". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна музика Изпълнения на Динко Иванов,..

публикувано на 21.12.24 в 08:25

Събота, 21 декември

Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев Гостуват група "Хоризонт". Новини от българската и световна музикални сцени. Нови сингли. Прогресив рок: Шведските прогресив рок крале The Flower Kings с нов прочит на стари идеи в By Royal Decree 2022 г. от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик..

публикувано на 20.12.24 в 17:31

Петък, 20 декември

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 5 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно..

публикувано на 19.12.24 в 08:15

Четвъртък, 19 декември

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 4 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Мариана Ганчева от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Четвъртъците - както обикновено слушаме нови записи. Първите две предавания са с..

публикувано на 18.12.24 в 08:18