Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приказното село Драганово – между градинарството и театралната дейност

Имало едно време едно село. То се казвало Драганово. Възниквало в края на ХII и началото на XIII век и носило името на основателя си – Драган.

Било разположено покрай десния бряг на река Янтра. Разраствало се селото и между 1935 до 1945 год. населението станало около 9000 жители. Поминъкът бил земеделие, животновъдство, градинарство и риболов. Но тъй като населението било многочислено и станало трудно да се изхранва с тия занаяти. По-будните и предприемчиви драгановчани се насочили към гурбетчийство из цяла Европа. Отначало работели като градинари и се завръщали в село през късна есен, за да предоставят на семействата си средства за съществуване и да могат децата да се учат. Но след известно време започнали да закупуват земя за градинарство и много от тях се установили в чужбина за постоянно. Най-много хора се заселили в Унгария, Австрия, Чехия, Полша и Австралия. Няма държава, в която да няма драгановчанин, който да не се занимава с градинарство. В чест на всички градинари, в центъра на селото, жителите изградили паметник на градинаря.


Имало едно време едно село Драганово. Има го и днес. То е родно място, освен на прочутите в Европа градинари, и на поети, писатели, художници, родолюбци и театрали.

Още за миналото и настоящето на селото, за читалището и неговата дейност ще научите в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12