Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 21-27 март

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 27 март.

Артистите и режисьорите в театър „Азарян“ са поставени в трудна ситуация поради високите наеми за залата. Театърът, кръстен на големия актьор и театрален учител – професор Крикор Азарян, е застрашен от затваряне и фалит. В "Артефир" в понеделник актрисата Касиел Ноа Ашер отправи апел за спасяването на Театър "Азарян".

"Година на украинската култура и народ" обяви Националният студентски дом веднага след началото на войната в Украйна. Целта на инициативата е да се популяризират творчеството и културното наследство на украинския народ и да се развият връзките между България и Украйна. До 31 март 2022 г. всички студенти, студентски колективи и артисти могат да подават заявки за осъществяване на културни, образователни и научни проекти на територията на Националния студентски дом, посветени на темата "Година на украинската култура и народ". Проектитe ще се осъществят безвъзмездно в залите за култура и изкуство на Националния студентски дом в София през цялата 2022 година. Директорът на Националния студентски дом Христиан Даскалов за инициативата.

На 19 март 1962 г. в зала България е първият публичен концерт на камерния ансамбъл Софийски солисти, тогава под името Софийски камерен оркестър. През първите 16 години ръководител на оркестъра е Васил Казанджиев, а след него и Емил Табаков. През всичките тези 60 години членовете на ансамбъла са само 47 български инструменталисти, което доказва стабилност на ансамбъла и приемственост на поколенията. От 1988 досега ръководител на оркестъра е Пламен Джуров, който гостува в "Артефир" във вторник.

„Ох, спомняте ли си, госпожо“ е заглавието на новата книга на тандема Веселин Боришев и Емил Тонев. Тя проследява 2021 година, наречена от тях „Годината на Идиота“, изпълнена със здравословни, политически и социални кризи. Книгата е със снимки на Веселин Боришев на политици и обикновени хора, но все пак политиците, от които зависи нашето качество на живот, преобладават. А текстовете към тях са на писателя Емил Тонев. В книгата иронията, смехът и сарказмът постепенно се превръщат в тъга и отчаяние, защото това предизвиква българската политическа среда. Знаково е, че предишната „О, спомняте ли си, госпожо“ беше с бяла корица, а новата е с черна. Емил Тонев и Веселин Боришев представиха книгата в „Артефир“ в четвъртък, 24 март.

Между 24 март и 21 април галерия „Структура“ представя изложбата на Станимир Генов „Във вселената има много по-хубави планети от Земята“. Темата са честите спекулации за живот на други планети, като възможно бягство от провалената ни мисия на Земята. В медиите изобилства информация за амбициозните състезания на извънпланетарно богати хора да покорят Космоса. Изстрелват се ракети за милиарди, а гигантските маркетингови кампании превръщат пустия Марс в желана дестинация за екскурзии и преселение. Реалността се подменя с фантазии, че имаме капацитет за подобно предизвикателство. За Станимир Генов фокусирането върху тази вероятност отслабва усещането за отговорност, която човечеството трябва да поеме за общия ни живот на Земята. В „Артефир“ в четвъртък за изложбата „Във вселената имам много по-хубави планети от Земята“ разказа кураторът Мария Василева.

Снимка – галерия „Структура“ 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Срам и вина" като колективно преживяване

Изложбата "Срам и вина" е втората част от трилогията на куратора Галина Димитрова-Димова, в която се разглеждат съвременните разбирания за изконни човешки чувства и взаимоотношения. Работите на петима млади художници по темата могат да се видят в галерия "Васка Емануилова" до 6 септември.  В проекта се включват Мария Налбантова, Мартин Пенев,..

публикувано на 01.08.24 в 14:30

Както се отваря небе

Хераклитова река Не можеш да нагазиш на плитко във времето като в река, без то да не те повлече така, както реката на Хераклит. Застиват реките от лава, но реката на времето не спира. Сякаш от безкрая извира и към безкрая тя продължава. Плават по течението речно трупове на дървета голи, камъните на дъното се заоблят. Ах, нищо, нищо не е..

публикувано на 31.07.24 в 16:35
Кристин Димитрова

Кристин Димитрова: Да намерят своя глас в писането е най-трудното за младите

"Конкурсът и уъркшопът "Петя Дубарова" нямаше да ги има без помощта на Елица Дубарова, която е много активен и истински човек, – казва поетесата Кристин Димитрова – тя организира всичко, защото вярва в литературата, в смисъла и в това, че нещата не могат да останат на едно място. Второто нещо, което е важно, е Бургаската община, която гъмжи от..

публикувано на 31.07.24 в 16:01

"Сънувам на български" – животът на бесарабските българи във фотоизложба

Фотодокументалната изложба "Сънувам на български" в галерия "Синтезис" представя културата и изследва идентичността на бесарабските българи. Това е първото цялостно показване на дългосрочния проект на Михаела Аройо за българите в Молдова и Украйна, който ѝ носи две награди.  Изложбата има звукова среда, която потапя в автентичната атмосфера на живота..

публикувано на 31.07.24 в 15:25

ART House – пространство за всички

ART House е новото пространство за изкуство, култура, образование, креативни идеи и личностно развитие.  Николина Харизанова разказва какво точно се случва в тази къща и на кого е подслон.  Нейните обитатели варират от всички сфери на изкуството и предлагат различни ателиета, където то върлува. ART House е пространство за всички,..

публикувано на 31.07.24 в 14:30