Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 25 април - 1 май

Снимка: НАИМ при БАН

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата 25 април – 1 май. Това са някои от акцентите в предаването от първи май:

В Гьоте-институт – София до 5 май, може да бъде видяна изложбата "We could be heroes” с произведения от Текла Алексиева и Искра Благоева. Текла Алексиева оставя следа в българската визуална култура с необикновените си илюстрации за “Библиотека Галактика”. Надежда Олег Ляхова, представителка на поколението между Текла и Искра, решава да съпостави творбите на двете авторки.

Преди дни започна 59-ото издание на Венецианското биенале. То ще продължи до 27 ноември. Форумът посреща публиката в две изложбени пространства – Giardini и Arsenale, където тази година ще представят интерпретацията си върху темата „Млякото на мечтите“ 213 артисти от 58 държави, включително и България.

"Доспехите на тракийските воини” е мащабна изложба, която Националният археологически институт с музей при БАН откри на 20 април. Експозицията, която ще остане в залите на Националния археологически музей в продължение на 7 месеца, е посветена на военното изкуство на траките и събира на едно място експонати от 2 румънски и 21 български регионални музейни сбирки.

В България за серия от представления и танцови работилници пристига танцьорът и хореограф Мугиша Франк. Той е мултижанров артист, роден в Руанда. Мугиша Франк е и преподавател, режисьор, фасилитатор. Работил е в Руанда, Уганда, Танзания, Южна Африка, България, Румъния, Франция, Белгия, Испания, Германия и САЩ. Изучава традиционен африкански танц, брейкденс и съвременен танц, което го мотивира да създаде свой уникален и разпознаваем стил на танцуване. Спектакълът му Royalty, в който са преплетени хореография и поезия, може да бъде гледан в София на 4-ти и 6-и май, а във Велико Търново на 7-и и 8-и.

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 1 май.

Снимка – НАИМ при БАН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Китана Гигова (вляво) и Теодора Церовска

Лесно ли се илюстрира романът "Под игото"?

На 8 юли 2024 г. в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, която се излъчва по програма "Христо Ботев", тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Тя е насочена към българчетата, които живеят извън пределите на България. За предизвикателството да илюстрираш най-популярното..

публикувано на 08.07.24 в 16:57
 Михаил Михайлов - Шольо

Антон Митов представя: Музикантът и диригент Михаил Михайлов - Шольо

Михаил Михайлов е на 83 години – роден е и живее в Стара Загора. Той е от доайените на златните времена на българската естрада – един от основателите на група "Траяна", издава плочи с "Импулс" като част от конкурса "Тракийска лира", работил с Лили Иванова и Йорданка Христова, участвал в безброй концерти в страната ни и извън нея. Спомени от "онова..

публикувано на 08.07.24 в 16:40

"Малки грехове" – фаталният копнеж по изгубения рай

Стремежът към божественост и безсмъртие често е път към разруха за човека от всяка епоха. " Малки грехове" е вторият роман на писателката Паулина Георгиева  след "Симулацията" (2022). Редактор на книгата е литературният публицист Силвия Недкова. В "Артефир" Георгиева споделя, че това е книга за изконния копнеж по рая. Действието неслучайно се развива..

публикувано на 08.07.24 в 15:06
Марио Гергинов

Изкуството в българското училище – мисия възможна

На училището с любов – там, където учителите и учениците са заедно. За досега до творчество в българското образование като мисия възможна в "Terra Култура" разговаряме с Марио Гергинов , зам.-директорът на 140 СУ "Иван Богоров" в София. Ваканцията е предимно за учениците. За училищното ръководство юли месец е време на усилена подготовка за..

публикувано на 08.07.24 в 13:36

Клара Арнаудова: За таланта като живот

Едно талантливо поколение, което преживя Халеевата комета, Чернобил, падането на Берлинската стена и Перестройката, 35 години след завършването на сливенското Средно специално художествено училище по приложни изкуства випуск 1989 на НХГ "Димитър Добрович" представя изложба. Експозицията е своеобразно продължение на срещата между съученици и..

публикувано на 08.07.24 в 12:45