Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 2-8 май

Снимка: НХГ

"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата от 2 до 8 май. Това са някои от акцентите в предаването от 8 май:

Новият филм на режисьора Виктор Божинов "Бягство" е в жанра на психологическия трилър. Действието в "Бягство" се развива в изоставеното селище в Родопите – Чамла. Сюжетът разказва за противопоставянето и конфронтацията на две коренно различни групи млади хора – едните се борят да върнат живота в изоставеното село, а другите управляват комуна за наркозависими. Дебют в игралното кино прави младият Александър Кендеров, който влиза в главната роля.

63 филма, 36 категории, 8 дни – новият Национален фестивал на българското кино започна на 2-ри май и ще продължи до 9-и. Фестивалът възражда традициите на Съюза на българските филмови дейци, като връчва награди "Васил Гендов", поставили началото на своята история още през 1975 година. Председатели на журитата са Петър Вълчанов (игрално кино), Андрей Паунов (документално кино) и Златан Радев (анимационно кино), а членове – известни режисьори, оператори, актьори, сценаристи, кинотеоретици и критици. Наградите ще бъдат връчени на официална церемония в Народния театър на 15 май, на която почетен гост ще бъде легендата Кшищоф Зануси.

С национално турне театър "Кредо“ ще отбележи своята 30-а годишнина. 30 години навършва и първият спектакъл на трупата – "Шинел“ по Гогол. Пиесата има зад гърба си 600 представления на 9 езика и участие в 200 международни фестивала. "Шинел“ е най-дълго играното представление в българския театър, макар и в различни състави, като от премиерата си през 1992 г. до днес, то може да се види на сцената на Театър 199 "Валентин Стойчев”, София.

Общество "За свободни сцени" беше създадено в структурата на Съюза на народните читалища – национално представителна организация на читалищата в България, съгласно Закона за народните читалища. Целта е да се създаде регистър на свободните сцени в читалищата и те да започнат да функционират като една възможност за изява на свободните артисти, режисьори и продуценти. Съюзът на народните читалища ще потърси възможности за европейско финансиране, за реновиране на сцените и създаване на благоприятни условия за творчески изяви – фестивали, спектакли, конкурси, пърформанси и други.

Между 27 април и 26 юни Националната галерия кани посетителите си на изложбата "Неотложни теми. Украинско експериментално филмово и видео изкуство“. Специалната селекция на творби е дело на известния украински художник Микола Ридни, живеещ в Киев, по покана на директорката на галерията Ярослава Бубнова. Микола Ридни, художник, куратор и активист, излиза на сцената след Оранжевата революция и превръща политическата реалност във водещия елемент на работата си. Подбраната от него програма дава възможност на българската публика да се запознае с активните украински автори, останали в страната си и днес, по време на военните действия там. Тя очертава темите, вълнували ги през годините от анексирането на Кримския полуостров от Русия – усещанията в Украйна на вътрешна и външна политическа промяна

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 8 май.

Снимка – НХГ


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28

Националната галерия показва графични листа от Пабло Пикасо

Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..

публикувано на 24.12.24 в 13:25
Елена Петрова

Женският поглед към киното – актрисата Елена Петрова за киното като убежище

Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..

публикувано на 24.12.24 в 12:50
Las Posadas

Околосветско пътешествие през традициите на Рождество и Коледа

Посрещането на Бъдни вечер и Рождество по света крие голямо разнообразие от традиции и странности, които отразяват културата и наследството на всяка страна. В предаването "Нашият ден" обикаляме земното кълбо с някои любопитни и малко познати обичаи от различни краища на света: Латинска Америка Венецуела: Пътуване до църквата с..

публикувано на 24.12.24 в 11:05