Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 9-15 май

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 15 май.

До 19 май ще продължи 15-ото издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик", тази година под надслов „Танцувай, за да те танцуват, движи се, за да те следват“. Програмата на фестивала поставя темата за мястото на установените схващания за съвременния танц днес и развитието на артистичната перспектива на хореографите и изпълнителите на сцената, в контекста на изострящата се чувствителност и дебат по различни политически, социални и естетически теми.

„Лулу“ от немския драматург и поет Франк Ведекинд е новото заглавие в репертоара на Театър „София“. Режисьор е Крис Шарков, а преводът е дело на Владко Мурдаров. "Лулу" разказва историята за съдбата на млада жена в развлекателнaта индустрия. Тя преминава през различни прояви на продажба и илюзия – от златната ера на киното до днешната епоха на интернет. Главната роля на Лулу играе Елеонора Иванова – най-новото попълнение на трупата на Театър "София". В „Артефир“ режисьорът Крис Шарков сподели повече за пиесата.

На 5 май от в галерия „Капана“ в Пловдив бе открита съвместната изложба живопис „Крачки в паметта“ на Калина Мавродиева и Юлий Таков. Пътят в изкуството и на двамата тръгва от Пловдив. За Калина – от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“, а за Юлий – от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства. В „Крачки в паметта“ авторите ще представят по няколко цикъла картини – живопис и рисунки, които всеки от тях е създал през последните десет години. Гостуването им в Пловдив е тяхното най-цялостно съвместно представяне от 2019 г., когато започват общите им изяви. За това какво могат да видят посетителите до 2 юни, разказват авторите.

Между 11 и 16 май в Шумен се провежда Театрален фестивал „Нова българска драма“. Домакин е Драматично-кукленият театър "Васил Друмев". Тази година участие вземат 16 спектакъла, а журито, начело с проф. Пламен Марков, оценява 11 постановки от Младежкия театър, Театралната работилница "Сфумато", Театър 199, Драматичния театър в Ловеч, Театрално-музикален център - Кърджали и др. Театроведът д-р Светла Бенева, селекционер на спектаклите в състезателната програма, беше събеседник в „Артефир“ в сряда, за да сподели наблюденията си от състоянието на българския театър в трудното време от последните години.

На 12 май в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше представена книгата „През всички граници. 129 стихотворения от 32 поети, преведени от Людмил Димитров“. Изборът от текстове е на проф. Димитров и включва творби в превод от английски, руски, словенски и сръбски на Уилям Шекспир, Робърт Бърнс, Ръдиърд Киплинг, Василий Пушкин, Николай Гогол, Борис Пастернак, Булат Окуджава, Ина Лисянска, Франце Прешерн и др. В „Артефир“ в четвъртък проф. Людмил Димитров беше гост на Силвия Чолева.

На 24-ти май – Празник на българската писменост, духовност и култура, в Театър "Българска армия" Фондация "Академия Аскеер" ще връчи своите награди за постижения в театралното изкуство през изминалия сезон. Наградите "Аскеер" са най-старите и единствени по рода си театрални награди в България. Отличията се дават "от артисти – за артисти" и всяко от тях е професионален и естетически избор на хора, правещи театър. През 31-годишната си история Фондация "Аскеер" разглежда и оценява стотици творци и спектакли. Единадесетте спектаклови категории на "Аскеер 2022" включват представленията и техните творци с осъществена премиера в периода от 1 май 2021 г. до 30 април 2022 г. Тази година обект на внимание бяха над 90 представления. В „Артефир“ в петък събеседник беше актрисата и председател на журито по номинирането Стефка Янорова. Тя сподели впечатленията си от изминалия театрален сезон.


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските автори на Венецианското биенале "Хомо Фабер"

Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..

публикувано на 11.01.25 в 12:05

Тридесет и три години специалност "Метал" в НХА

Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е  завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия.  В рамките на проекта бяха проведени..

публикувано на 11.01.25 в 08:20
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45