Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 9-15 май

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 15 май.

До 19 май ще продължи 15-ото издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик", тази година под надслов „Танцувай, за да те танцуват, движи се, за да те следват“. Програмата на фестивала поставя темата за мястото на установените схващания за съвременния танц днес и развитието на артистичната перспектива на хореографите и изпълнителите на сцената, в контекста на изострящата се чувствителност и дебат по различни политически, социални и естетически теми.

„Лулу“ от немския драматург и поет Франк Ведекинд е новото заглавие в репертоара на Театър „София“. Режисьор е Крис Шарков, а преводът е дело на Владко Мурдаров. "Лулу" разказва историята за съдбата на млада жена в развлекателнaта индустрия. Тя преминава през различни прояви на продажба и илюзия – от златната ера на киното до днешната епоха на интернет. Главната роля на Лулу играе Елеонора Иванова – най-новото попълнение на трупата на Театър "София". В „Артефир“ режисьорът Крис Шарков сподели повече за пиесата.

На 5 май от в галерия „Капана“ в Пловдив бе открита съвместната изложба живопис „Крачки в паметта“ на Калина Мавродиева и Юлий Таков. Пътят в изкуството и на двамата тръгва от Пловдив. За Калина – от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“, а за Юлий – от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства. В „Крачки в паметта“ авторите ще представят по няколко цикъла картини – живопис и рисунки, които всеки от тях е създал през последните десет години. Гостуването им в Пловдив е тяхното най-цялостно съвместно представяне от 2019 г., когато започват общите им изяви. За това какво могат да видят посетителите до 2 юни, разказват авторите.

Между 11 и 16 май в Шумен се провежда Театрален фестивал „Нова българска драма“. Домакин е Драматично-кукленият театър "Васил Друмев". Тази година участие вземат 16 спектакъла, а журито, начело с проф. Пламен Марков, оценява 11 постановки от Младежкия театър, Театралната работилница "Сфумато", Театър 199, Драматичния театър в Ловеч, Театрално-музикален център - Кърджали и др. Театроведът д-р Светла Бенева, селекционер на спектаклите в състезателната програма, беше събеседник в „Артефир“ в сряда, за да сподели наблюденията си от състоянието на българския театър в трудното време от последните години.

На 12 май в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше представена книгата „През всички граници. 129 стихотворения от 32 поети, преведени от Людмил Димитров“. Изборът от текстове е на проф. Димитров и включва творби в превод от английски, руски, словенски и сръбски на Уилям Шекспир, Робърт Бърнс, Ръдиърд Киплинг, Василий Пушкин, Николай Гогол, Борис Пастернак, Булат Окуджава, Ина Лисянска, Франце Прешерн и др. В „Артефир“ в четвъртък проф. Людмил Димитров беше гост на Силвия Чолева.

На 24-ти май – Празник на българската писменост, духовност и култура, в Театър "Българска армия" Фондация "Академия Аскеер" ще връчи своите награди за постижения в театралното изкуство през изминалия сезон. Наградите "Аскеер" са най-старите и единствени по рода си театрални награди в България. Отличията се дават "от артисти – за артисти" и всяко от тях е професионален и естетически избор на хора, правещи театър. През 31-годишната си история Фондация "Аскеер" разглежда и оценява стотици творци и спектакли. Единадесетте спектаклови категории на "Аскеер 2022" включват представленията и техните творци с осъществена премиера в периода от 1 май 2021 г. до 30 април 2022 г. Тази година обект на внимание бяха над 90 представления. В „Артефир“ в петък събеседник беше актрисата и председател на журито по номинирането Стефка Янорова. Тя сподели впечатленията си от изминалия театрален сезон.


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10

Нинко Кирилов: Категорично вярвам в това, че никой не може да бъде научен да пише

В рамките на четири поредни недели – от 12 май до 2 юни – в пространството за литература и култура "Светофар" ще се проведе курс по творческо писане с писателя, поет и драматург Нинко Кирилов. Курсът е подходящ за хора, които искат да говорят за поезия и проза, както и да получат ценни съвети в началото на своя творчески път. Зелена..

публикувано на 24.04.24 в 09:53

Историята на германската фотография в пет имена

На 24 април в Гьоте-институт София започва серията лекции на изкуствоведката доц. д-р Катерина Гаджева, посветени на немската фотография от началото на ХХ век. До ноември в рамките на пет лекции, ще се запознаем с ранната история на немската фотография през творчеството на петима немски майстори на камерата. "Историята на фотографията е низ от..

публикувано на 24.04.24 в 09:36