"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата 30 май до 5 юни. Това са някои от акцентите в предаването от пети юни:
Международният фестивал за късометражно кино "In the Palace" беше открит на 31 май в Перник в Двореца на културата за 19-и път. Изключително богатата програма на фестивала включва 270 филма от над 95 държави, но и научна конференция, образователни модули, питчинг сесия, концерти в края на всяка вечер до 7 юни, а точно преди откриването си “In the Palace” гостува със собствен щанд на фестивала в Кан, където бе част от организирания от Френската асоциация за международно кино Short Film Corner.
На 30 май ръководството на Младежки театър "Николай Бинев“ излезе на протест заради искането на Комисията за енергийно и водно регулиране да придобие част от сградата на театъра, предвидена за нова сцена за куклен театър.
Преглед на артистичните средища в Бургас от 50-те до 80-те години на XX век е във фокуса на новата книга от поредицата "Бохемските кафената на соца". Журналистката Мариана Първанова съставя пътеводител на любимите места за събиране на интелектуалците и разказва кои са били те – онези личности, които раждат "бургаското чудо", откроило града като една от културните столици в страната. Авторката търси отговор на въпроса – на какво се дължи онзи творчески подем, заради който започват да наричат Бургас "Град на поетите, художниците, актьорите и музикантите".
"Пуша Петров и Иван Мудов. Две лица" е името на откритата на 26 май в галерия "Структура“ съвместна изложба. Тя е покана към публиката да се разходи в пространството, за да открие историята на един обект – двустранна врата, видяна през два различни "обектива“. Всяка част на вратата е реставрирана поотделно от художниците и след това двете са изложени една до друга, за да дадат представа за подхода на авторите. В "Две лица“ всяка страна на вратата има и свой собствен разказ, написан от двама писатели – румънският писател Андрей Чераску, автор на научна фантастика и българският поет Стефан Иванов.
И тази година в края на театралния сезон платформата "Световен театър в София” дава на зрителите възможност да се срещнат със забележителни световни спектакли, играни на международните сцени и фестивали. 16-ото издание на "Световен театър в София” започва на 7 юни и продължава до 20.
Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 5 юни.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg