"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата 6-12 юни. Ето и някои от акцентите в предаването от 12 юни.
От 12 май до 26 юни Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство представя изложбата "Животът като Експеримент. Фотографията като живот". Експозицията задава въпроси за разликата между цифровите и ръчните фотографски отпечатъци, за смисъла в концепциите за „фотографски оригинал”, „артистична фотография” и „експериментална фотография”. Отговорите са в произведенията на Станка Цонкова-Уша и на нейни ученици, приятели и съмишленици. Станка Цонкова-Уша е явление в българската фотография. Нейното авторско присъствие няма аналог в историята на медията у нас. Освен десетките колективни и самостоятелни изложби у нас и в чужбина, в които участва през годините и многото публикации в различни вестници, списания и каталози, особено важна е преподавателската ѝ дейност – специалните класове в Нов български университет, НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров”, поредицата от фотографски работилници в Германия, Великобритания и Япония. За изложбата в предаването „Музей в ефира“ разказа кураторката Катерина Гаджева.
Преди дни в София започна първият по рода си фестивал на импровизционния театър. I’mpro Fest продължава от 9 до 14 юни. В него взимат участие групите "Хахаха Импро", "Шизи Импро театър", "Битър енд Суит", "Както Ви Харесва", "Клонираните" и "ВиЖна". Домакини на събитията са "Топлоцентрала" и бар "Синтезис". Освен представленията, в последния ден организаторите са подговили и уъркшопи, водени от „ХаХаХа Импро“ и „Шизи импро театър“, в които зрителите ще имат възможността да се запознаят с правилата на импровизационния театър. За да обсъдят акцентите в програмата, гости в "Артефир" в понеделник бяха организаторът Мартин Христов и актьорът Кирил Бояджиев.
Галерия "Райко Алексиев" представя изложбата на Греди Асса под заглавие "Деца на въображението". Експозицията показва две посоки в творчеството на художника – в голямата зала е разположена живописта, смесена техника, а в първата зала – близо 50 рисунки, в рамка, които разкриват смисъла на този интересен проект.
Музикалният фестивал "Plovdiv Jazz Fest" открива своето първо лятно издание на 3 август 2022 г. под името "Plovdiv Jazz Summer". Фестивалът ще се състои на две места – Лятно кино "Орфей" в Пловдив от 3 до 5 август, където ще пеят три джаз диви: Мирослава Кацарова, Розалия де Соуза и Белослава и село Марково от 26 до 28 август, където ще свирят Теодосий Спасов и пловдивски джаз музиканти от най-новото поколение. Мирослава Кацарова за Пловдив джаз съмър в предаването "Трезор".
В четвъртък в България пристигна носителката на Нобелова награда за литература за 2018 г. Олга Токарчук. Тя е почетен гост на първото издание на новата инициатива на "Прочети София" - "Литературни срещи". В петък Софийският университет “Св. Климент Охридски” връчи на писателката почетното звание "доктор хонорис кауза". А същата вечер Олга Токарчук се срещна с публиката. Кога и как ще продължат литературните срещи разказва Тодора Радева в "Артефир".
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg