Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сряда, 29 юни

Избрано от програмата

от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
"Монолози" от Кръстьо Кръстев

от 0.30 до 2.00 часа
Заедно след полунощ
водещ: Йордан Георгиев
Посрещаме нощта с един от най-талантливите млади изпълнители на българската музикална сцена – Михаела Маринова. Ще представим в ефир най-новия ѝ сингъл – "До безкрай", ще поговорим за препятствията по пътя, преодоляването на които те прави още по-силен, за миговете на творчество, когато се раждат музиката и текстовете ѝ, за онова, което я вдъхновява най-силно и за това до къде се простират най-смелите ѝ мечти и колко близо е до покоряването на световната музикална сцена. В предаването ще звучат едни от най-емблематичните песни на Михаела Маринова.

от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам – Джаз концерт
водещ: Маргарита Заберска
Албумът Tanto Amor на холандския джаз тромпетист Таус Нобъл от 2021 г.
Съдържа единайсет отличителни композиции на бразилската легенда – композитор и вокалист Иван Линс.
С участието на музикантите: Марсело Мартинс и Тхайс фан Леър (флейта), Даниел де Мораис (китара), Йеруун Фиърдах (контрабас), Марсел Сериърс (барабани), Анна Сериърс (вокали) и специалния гост – уругвайският китарист Леонардо Амуедо.
Акомпаниметът е на щрайх секции от Филхармоничния оркестър на Холандското радио и Метропол оркестър с диригент Юре Хаанстра. Оркестрации и продуцент Роланд Якобс.

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Традиционни мелодии, валсове мюзети и суинг от Франция и Белгия. Изпълнение – Албер Юар и неговият оркестър, Емил Ваше, Гус Визьор, "Ле Фрер Коломбо" и др.

от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на ОНМ на БНР, Гергана Димитрова, Димитър Арнаудов, Гергана Дачинова, Деян Митев и други.

от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт

от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Скакалецът Сенди" от Доналд Бисет

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР – Радиотеатър за деца
"Пипи – дългото чорапче" от Астрид Линдгрен – 1 част

от 8.06 до 11.00 часа
Нашият ден
водещ: Мария Мира Христова, Александър Райчев
• България и светът на този ден: Световен ден на малкия принц – за мъдростта и тъгата на аристократите на духа – коментар и хроники в звук.
• Посланията на Пробега на мира свързват 10 държави по поречието на река Дунав, а от 2 до 11 юли маршрутът ще премине през повече от 35 населени места в България – за мисията на пламтящия факел в Деня на река Дунав с Виолета Ангелова от "Пийс рън" България.
• Безопасност и движение по родните пътища в началото на активния летен трафик – с инж. Богдан Милчев от Института по пътна безопасност.
• Какво е да си водач без нарушения и 22-годишен стаж зад волана.
• Истории в ефира: Децата – спасителите на България – разказва Човекът паяк Иван Кристоф.
• Информационна сигурност през лятото и азбуката на "онлайн хигиената" – разказва Цветелина Ненкова от Суперхостинг БГ.  
• Минути на редактора: Среща с Елена Драмова и Стоян Маринов - едни от малкото останали в страната ни майстори-занаятчии. Елена е майстор художествени тъкани, а самобитният майстор Стоян изработва народни носии.
Lege Artis
• Електронно здравеопазване в България – оценката на Министерството на здравеопазването и ползвателите на системата – коментар на експерти
• Полезните съвети на кардиолога за хората със сърдечно-съдови заболявания през лятото – интервю с доц. Красимира Христова, председател на Асоциацията по неинвазивна образна диагностика в кардиологията

от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Трезор
водещ: Диляна Трачева
• След цяла година музикална пауза, Вяра Панталеева поднася своята нова песен "Вярвам”;
• Певицата Любомира Павлова - Lyrra сбъдва мечти с новия си сингъл "Dream";
• Савина и DiMO(BG) с музикално заклинание в "Пеперуга";
• Александър Костов представя втората песен от уникалната интернет платформа "Война на инструментите", този път с текст на Прея;
• В съвместната инициатива на Музикаутор и БНР "Земя на таланти" Мила Роберт представя песента "Всичко рязко светва";
– Преглед на седмичните класации на Billboard Hot 100 и Official UK Singles Top 40.

от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
водеща: Невена Праматарова
• Национална конференция "Пътят на българската литература за деца и юноши" в БАН. Среща с участници във форума.
• Art Basel 2022: акцентите от най-голямото изложение за съвременно изкуство в света. Включване на Нели Попова от Швейцария.
• Индийски класически театър в България. Среща със знаменития индийски артист и педагог Алок Пандей след приключването на културно-образователния проект за санскритска драма в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" и НБУ.
• Поредица "Арттерапия с подходящата книга": издателят Мая Христова и психотерапевтът Десислава Манева представят книгата "Впрегни звезда в живота си" на изследователката на смисъла – логотерапевта проф. Елизабет Лукас.
• "Моите пътища": изложба в музеен център "Дечко Узунов" в София на живописеца Дора Кънчева, един от най забележителните ученици на големия български художник Дечко Узунов. Експозицията и програмата "Поколения" представя изкуствоведът проф. д-р Марин Добрев, директор на Художествената галерия в Стара Загора.
• Заключителни концерти на 53-тия Международен фестивал "Софийски музикални седмици" в Бургас и София на World Youth Chamber Orchestra със солист Светлин Русев – цигулка и диригент Дамиано Джурана. Разговор с музикантите.

от 14.00 до 15.00 часа
Музикален следобед – Музик мания
водеща: Калина Томова
Представяне на албума "Импулсът Моцарт – 1786" на Лейф Уве Андснес и камерния оркестър "Малер" с музика на Моцарт, създадена през тази година от живота му.

от 15.10 до 16.30 часа
"1001 защо – Ефир знание": Премълчаната история
водещ: Митко Новков
Смъртта на Ботев – от чужди или от свои?
В българската история има две събития, които продължават да задават въпроси и да нажежават емоциите – предателството на Левски и смъртта на Ботев. Забележително е, прочее, че с личностите на двамата светли българи са свързани и други още две загадки, разбунвали умовете – къде е гробът на Дякона и къде е покосен Ботев. Тоест, за двамата най-иконични образи на българската история ние продължаваме да тънем все едно в мъгла. Е, вярно е, първият въпрос благодарение на огненото слово на Иван Вазов дълго време като че ли имаше своя отговор, оказа се обаче, че нещата не са чак толкова поетично ясни: появиха се множество публикации, оспорващи твърдението, че поп Кръстю е предателят; самият той с ревностно пристрастие до края на живота си се противопоставя на набеждаването. Другият парещ въпрос е смъртта на Христо Ботев във Врачанския Балкан – вражески ли е куршумът, който го пронизва, или е наш, български. В своето забележително есе "Втората част на разговора" Цветан Стоянов слага в устата на Поета думите, че нарочно тръгва към своята Голгота, за да се чудят и маят българите до века дали пък не най-близките му хора не са му теглили куршума? А че са тъкмо те се опитва да докаже в своята книга режисьорът и писател Искрен Красимиров "Да убиеш Ботев: мистерии, спомени, лъжи". Заедно с него и с Росен Тахов – автор на друга книга за смъртта на Войводата, "Убийството на Ботев. Чужд или свой е застрелял Поета", и с проф. Пламен Митев – признат експерт по щекотливите въпроси на българското Възраждане и на национално-освободителните ни войни, в "Премълчаната история" поставяме въпроса доколко съмненията в братоубийство са основателни и защо ги смятаме за такива.

от 16.30 до 17.00 часа
"1001 защо – Ефир знание": Радиоенциклопедия
водещ: Росица Панайотова
Да прегръщаш с криле – 5 част
Предаването е посветено на полета в неговите биологически, технически и митологични измерения. В петата част на цикъла събеседници са проф. Петър Гецов от БАН, Евгения Сарафова от СУ "Св. Климент Охридски", и Трифон Михайлов, специалист по дронове. Разговорът е за космическата надпревара на нациите, за изследванията на климата и космоса, и специалистите, които се занимават с това.

от 17.00 до 18.00 часа
Какво се случва
водещ: Яна Пункина
• Как документалистиката реагира на новите обстоятелства, какви теми вълнуват режисьорите и как да се подобри достъпът до документално кино в България, особено извън големите градове? На тези въпроси (и много други) отговаря Христо Бакалски, директор на Международния документален Родопи филм фест "Рифе" в Смолян, дни преди откриването на второто му издание.
• Моята история, моята тема: режисьорът Стефан Прохоров с представление / интердисциплинарно изследване на политическото значение на месото в "Макбет – месо и власт".

от 18.30 до 19.00 часа
Жива вода – Музикален атлас
водещ: Пламен Георгиев
В това издание – чудесна, темпераментна музика от тропична Африка… От Етиопия до Мали, от Южен Судан до Бенин и Буркина Фасо. Ето и колоритните изпълнители – Гили Яло, талантливият Емануел Джал в дует със сестра си Няруач, популярната Мамани Кейта, уърлд група "Вуду Гейм", дамското "Трио да Кали" заедно с майсторите от струнен квартет "Кронос", "Каназое оркестра", формация "Амазонките на Африка" с ангелогласната Анжелик Киджо.

от 19.00 до 21.30 часа
Музикалните вечери
водещ: Валерия Христова
Директно от Фестивалния и конгресен център във Варна – концерт от програмата на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Свири Фестивалният симфоничен оркестър с диригенти Жин Ванг и Александър Земцов. Солисти: Шмуел Барзилай (Израел) – главен кантор на еврейската общност във Виена и Жи Ронг (Китай) – будистки учител от Нингбо, Китай. В програмата: симфонични аранжименти на източноправославни, будистки и еврейски песнопения.

от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
водещ: Цветан Цветанов
• "Аларма Пънк Джаз": концерт на сръбския джаз пианист Деян Илиич – пряко от клуб "Сингълс" (НДК);
• Киноаларма

от 23.00 до 24.00 часа
Песните от конкурса "Пролет" 2022

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петък, 24 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Безпътният автобус" от Джон Стайнбек – 7 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам редактор: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно..

публикувано на 23.01.25 в 08:30

Четвъртък, 23 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Безпътният автобус" Джон Стайнбек – 6 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещи: Ани Костова, Венета Гаврилова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата..

публикувано на 22.01.25 в 08:15

Сряда, 22 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Безпътният автобус" от Джон Стайнбек – 5 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..

публикувано на 21.01.25 в 16:09

Вторник, 21 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Безпътният автобус" от Джон Стайнбек – 4 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..

публикувано на 20.01.25 в 08:20

Понеделник, 20 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Безпътният автобус" от Джон Стайнбек – 3 част 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека Водещ: Цветан Цветанов Следващото поколение в японската импровизирана музика – портрет на барабаниста Тацухиса Ямамото. В предаването звучат записи на Ямамото с Джовани ди Доменико, Арве..

публикувано на 19.01.25 в 08:20