Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 27 юни-3 юли

"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 3 юли.

"Гьоте институт“ - София представя до 7 юли изложбата "Магията цианотипия". Заедно с фотографите Иван Дончев, Боряна Пандова и Михаил Новаков, екипът на Sito Studio реализира серия от творчески работилници с техниката цианотипия. Резултатът от тази колаборация е изложба от фотографии, фотографски зинове и портрети на група деца с бежански и мигрантски произход от Иран, Ирак, Сирия, Мароко, Украйна, Русия. В „Артефир“ в понеделник Надежда Георгиева, един от организаторите на експозицията, разказа повече за "Магията цианотипия“.

Какво е общото между архитектурата на град Лозница, Зона Б5, Художествената галерия и историческия музей в Казанлък, детска градина "Лозичка" в софийския квартал "Лозенец", летището в Русе и пешеходната зона на Шумен? Всички те показват различни перспективи към следвоенната модерна архитектура у нас и са обекти в изложбата "Тоталпроект" – копродукция на фондация "Ново архитектурно наследство" и РЦСИ "Топлоцентрала”, която може да бъде видяна от 29 юни до 21 август 2022 г. в галерията "Бял куб" на регионалния център за съвременни изкуства. Основна тема на изложбата с куратори арх. Анета Василева и арх. Емилия Кълева и координатор арх. Даяна Николова е все още силно непознатата архитектура на България след Втората световна война, представена в контекста на тоталното изкуство на следвоенната епоха и развитието на модерността. Чрез 6 различни като функция, типология и местоположение обекта в България, проектът сглобява идеалния град на следвоенната архитектурна модерност у нас. За да представи проекта в „Аларма“, гост беше архитект Анета Василева.

Новият танцов пърформънс на Марион Дърова FREEFALL беше представен пред публика на 28 юни на сцената на "Топлоцентрала". Тя е хореографът, а шестимата свободно падащи, които са се доверили на своите тела, но и на нейната концепция, са Жана Пенчева, Мартина Апостолова, Николай Марков, Пламен Кънев, Цвета Дойчева и Яница Атанасова. В този мащабен за българската съвременна танцова сцена проект участват още: Винкетий Комитски – като сценограф; Климент Дечев – композитор; Ивелина Иванова – мапинг и Рая Карпачева – костюми.

Между 30 юни и 14 август Националната галерия представя изложбата "Град на сенките“ на фотографа Алексей Титаренко, която е част от програмата на деветото издание на фестивала Фотофабрика. Сборната експозиция "Град на сенките" включва кадри от едноименната легендарна серия, заснета в Санкт Петербург (1991-1994), във Венеция (2001-2008), в Хавана (2003-2006) и в Ню Йорк (2004-2022). Фотографиите са ръчно проявени от самия Титаренко в личната му лаборатория. Голяма част от принтовете са единствени копия. Град на сенките бе представен от директорката на фестивала Фотофабрика – Еми Барух в предаването "Артефир" в петък.

На втори юли бе открита кинопанорамата в "Сити Марк Арт Център“ "Ти да видиш!“, като тази година акцент на събитието е режисьорът, актьорът и художник Иван Андонов. Изложба с негови картини и прожекция на документален филм за него поставиха началото на кинопанорамата. В програмата са включени класически произведения на седмото изкуство под режисурата и с участието на Иван Андонов, а след повечето от прожекциите са предвидени срещи с представители на творческите екипи на продукциите. Още подробности разказа в петък в "Артефир" режисьорът Георги Михалков.

Снимки – "Сити Марк Арт Център“

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20