"Културата на бързи обороти" предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев" за седмицата от 25 до 31 юли. Ето и някои от акцентите в предаването от 31 юли.
Столичната галерия nOva art space представя ежегодната си лятна колекция до края на месец август. Експозицията традиционно включва подбор от произведения на класически и съвременни български автори. Сред имената тази година са Соня Станкова, Николай Панайотов, Георги Баев, Иван Георгиев-Рембранд, Генко Генков и други. Повече за Лятна колекция 2022 разказа собственикът на галерията Спартак Атанасов.
Между 1 и 15 август в Шабла ще се проведе петнайсетото издание на фестивала за старинна музика, песен и танц Stravaganza. Това е събитие, което пресъздава и приобщава българското и световното старинно културно наследство, желано и дългоочаквано събитие, което носи в себе си огромен творчески, образователен и емоционален потенциал, казват организаторите за фестивала. Повече за подготовката на фестивала разказа артистичната му директорка Петя Плукчиева в "Артефир" във вторник.
Второ издание на изложбата "По следите на уличното изкуство” се провежда в галерия Doza от 26 юли до 6 август. Изложбата разглежда творческия отговор на ъндърграунд сцената през бурната социална и политическа история на страната, която помага за превръщането на вандализма в съвременно изкуство. Партньори на събитието са Sofia Graffiti Tour. Сред участниците са Destructive Creation, City thru calligraphy, Hype all night, Yosh, Rays, Драгомир Костадинов Wion и Cho. Кои са някои от акцентите в изложбата – отговаря Милена Едвиг от галерия Doza.
На 8 август оркестърът на двореца Шьонбрун – Виена ще изнесе гала концерт, посветен на творчеството на австрийската музикална династия Щраус на площад "Св. Александър Невски". В продължение на два часа и половина 24 музиканти и двама солисти ще потопят публиката в музикалния свят на фамилия Щраус. Оркестърът на двореца Шьонбрун – Виена има интернационален състав. Сформиран е през 90-те години на миналия век. Замислен като туристическа атракция, той бързо натрупва популярност. През годините прави успешни гастроли в Швеция, Финландия, Дания, Япония, Китай, Германия, Испания, Русия, Южна Америка и Дубай. Репертоарът на Оркестъра включва произведения на В. А. Моцарт, династията на Щраус и техни съвременници. София е първата дестинация от международното турне на оркестъра на двореца Шьонбрун – Виена.
"Далеч от Африка" е името на съвместна фотоизложба на професионалния фотограф Атанас Кънев и театралната режисьорка Елена Панайотова. Изложбата представя програмата "Артисти за деца", която е ръководена от Елена Панайотова в Кения (2011- 2017) и България (2002-2017), и въвлича 5000 деца и младежи в риск и 300 артисти от Африка и Европа, като ги обучава в практиките на приложния театър. През 2016 г. програмата е сред осемте проекта от общо 1800 от цял свят, подкрепени от ЮНЕСКО за допринасяне за културно разнообразие в света. Фотографиите могат да бъдат видени от 3 до 23 август в Градската художествена галерия в Пловдив.
Снимка – галерия Doza
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg