Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сряда, 15 февруари

Избрано от програмата

от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
"Метафора", разказ от Людмил Станев

от 0.30 до 2.00 часа
Заедно след полунощ – Среднощен експрес
водещ: Йордан Георгиев
• Гост: големият български актьор Марин Янев, който на 17 февруари предстои да отпразнува 80-годишния си юбилей
• Говори, за да те видя: Яна Божанин ни среща с актьора Иван Бърнев, по повод най-новата му главна роля в българо-испанската кинопродукция "Васил".

от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам
Маргарита Заберска
Джаз концерт

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Колоритен уърлд от две далечни и, същевременно, близки дестинации – Португалия и Бразилия.

от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на ОНМ на БНР, Георги Петров, Радостина Йовкова, Стоян Варналиев, Христина Ботева и други.
Редактор: Магдалена Стоянова

от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт

от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Качамакакатл" от Красимир Дамянов

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
"Най-сладката грешка на професор Джепето", по Джани Родари – "Торта в небето"

от 8.06 до 11.00 часа
Нашият ден
водещ: Мария Мира Христова, Александър Райчев
• Епизоди от живота: На една шумна улица – разказ за диалозите между големите и малките, отиващи заедно към входа на едно българско училище.
Теми на деня: През микрофона на сатирата с главния редактор на вестник "Стършел" Михаил Вешим в деня, в който през 1946 година излиза първият брой на култовото издание, и за хумора в радиоефира с Весел Цанков от редакция "Хумор и сатира" на програма "Христо Ботев".
• Разговорът: с Албена Колева за Тодор Колев и недостижимите на родния небосклон, за смеха през сълзи и сълзите през смях и вечното в изкуството и живота 10 години след отпътуването от този свят на незабравимия актьор и баща.
• Тема на деня:
Като почит към жертвите и съпричастност към пострадалите от земетресенията в Турция и Сирия - точно в 9.45 часа българско време ще прозвучи "Хора помагат на хора" (People Help the People) в изпълнение на младата британска певица Бърди (Birdy). Излъчването е синхронно с десетки европейски радиостанции по инициатива на колегите от сутрешното шоу на Нидерландското обществено радио и телевизия NPO.
• Времето на редактора: Истории за спасението и доброто след опустошителното земетресение в Турция и Сирия.
• Репродуктивното здраве на младите у нас – проблеми и решения – интервю с основателя на фондация "Искам бебе" Радина Велчева, сексолога проф. Станка Маркова и гинеколога д-р Георги Николов

от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Трезор
водещ: Диляна Трачева
Големите победители в БНР ТОП 20 според отминалите преди дни годишни награди на класацията – отличените песни с интервюта на автори и изпълнители.

от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
водеща: Невена Праматарова
• Дарение на съвременно българско изкуство за колекцията на Националния музей за модерно изкуство – център "Жорж Помпиду" в Париж. Лекция "Музеят на изкуството днес: колекции, финансиране и развитие на публики" на директора на френската музейна институция - Ксавие Ре в Националната художествена галерия – Двореца. Разговор с изкуствоведа Яра Бубнова, директор на НХГ.
• Американският актьор Джон Малкович преди спектакъла "В самотата на памуковите полета" от Бернар-Мари Колтес в постановка на руския режисьор Тимофей Кулябин на сцената на Народния театър "Иван Вазов".
• Театрален музей в Пловдивския драматичен театър "Николай Масалитинов" събира историята на първия професионален театър в България. Разговор с театроведа Катерина Георгиева.
• "В името на паметта" – серия от събития - премиера на книга и документален филм, посветени на уредените бракове и взаимоотношенията в семейството на Балканите. Разговор с Пепа Пенева от фондация OPEN SPACE.
• Гостува кинооператорът и фотограф доц. Асен Шопов, член на Асоциацията на чешките кинооператори и на Чешката филмова и телевизионна академия, преди откриването на самостоятелната му изложба "Нашият Созопол" с художествени фотографии в Чешкия център в София.
• "Структурна живопис": изложба на Евелина Вълчанова в галерия "nOva art space". Среща с художничката.

от 14.00 до 15.00 часа
Класично и романтично
водеща: Цветана Тончева
Един час с "Най-добрия оперен албум в света… въобще!", или поне така твърдят съставителите на този двоен компактдиск със специално подбрани интерпретации на най-именитите и прочути оперни гласове на ХХ век в колекцията, издадена от EMI през 1996 г. Звучат гласовете на Мария Калас, Елизабет Шварцкопф, Николай Геда, Мади Меспле, Мирела Френи, Лучано Павароти, Пласидо Доминго, Кири Те Канава, Томас Алън, Томас Хемпсън, Ан Мъри, Роберто Аланя.

от 15.10 до 16.30 часа
"1001 защо – Ефир знание": Премълчаната история
водещ: Бойко Ламбовски
Балканските войни през очите на писателите ни
Разговорът е за войните – това форсмажорно в историята в събития, намерили своето отражение в българската литература от началото на ХХ век. Първата Балканска война избухва при небивал народен ентусиазъм, смятана е за освободителна, възторгът е неописуем. По сетне тежките сражения, болестите и пораженията водят до покруса и друг тип литературна рефлексия, търсеща по-непоклатими духовни ценности. В творчеството на писатели като Иван Вазов, Пейо Яворов, Йордан Йовков, Людмил Стоянов, Кирил Христов, Теодор Траянов, Димчо Дебелянов и много други този народен опит е уловен в цялата пъстрота на емоционалното му ветрило.
Говорим с изследователката Катя Кузмова-Зографова както за писателите и творчеството им по темата, така и за труда на акад. Иван Радев – "Българският писател и войните 1912-1918 г."; със Стефанка Кръстева относно жените-писателки за войната, с литературоведа Владимир Игнатов, автор на изследването "Войната в българската проза между двете световни войни: образи, трансформации, употреби" и историка Стоян Тачев.

от 16.30 до 17.00 часа
"1001 защо – Ефир знание": Радиоенциклопедия
водещ: Венета Гаврилова
Въпрос на вкус!: Да ви е сладко! – вкус и традиции
"Сладурче", "сладки сънища", "сладкодумен", "сладкогласен" – много приятни и благотворни за нас неща определяме като "сладки". И обратното  – "изпивам горчивата чаша", "проливам горчиви сълзи", "преглъщам горчив хап", "огорчавам", "вгорчавам живота на някого" или "вкисвам се", т.е. "разваля ми се настроението", "правя кисела физиономия", или "излиза ми солено" и т.н. – казваме в различни неприятни ситуации. Чрез наименованията на познатите ни вкусове всъщност изразяваме усещания и преживявания далеч от самото вкусово възприятие. То е толкова древно, че служи за отправна точка в описанието на други усещания. Преди него обаче има и още по-старо, кое – ще чуете в предаването. Не чак толкова, но достатъчно далеч от сегашните ни вкусове са предпочитанията на традиционните българи към вкуса на храната. От какво са се определяли те и какви са били за всекидневната храна и в обредните блюда - и за това става дума в този епизод от поредицата, в който участват доц. Мая Александрова  от СУ и Мария Маркова, гл.ас. в Института за етнография и фолклористика с музей при БАН.

от 17.00 до 18.00 часа
Какво се случва
водеща: Милена Лекова
100 години Юлия Огнянова - тема на навия брой на сп. Култура - разговор с Тони Николов.
Юлия Огнянова в Златния фонд на БНР

от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Музикален атлас
водещ: Пламен Георгиев
Среща с проф. Флориан Меснер от Музикалната академия във Виена, Австрия, който е прекарал голяма част от живота си в далечна Австралия, изучавайки музиката и културата на аборигените. Бил е и тук, в България през 70-те, очарован от първичната сила на шопския двуглас в софийското село Бистрица. Автентични песни и мелодии от Бистрица до Австралия и Океания.

от 19.30 до 21.30 часа
Контемпо
водещ: Петя Габрова
• Предаване, посветено на любовта. Творби от композиторите Джон Кейдж, Естер Маги, Едгар Варез, Милош Щедрон, Жан Култар, Тону Корвитс, Андрис Дзенитис, Макс Стърн, Лутс Любон и Брайън Чърни.
• Композитор на месец февруари: Янис Ксенакис.

от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
водещ: Цветан Цветанов
• Авангардът като DIY("направи си сам”)-пътешествие – истории от балканското турне на нюйоркския пианист Гейбриъл Зукър и барабаниста Атила Дярфаш, разказани от самите тях за българските слушатели. В предаването е включена тяхна музика, повлияна от съвременни унгарски поети и от романите на Рейчъл Къшнър.
• "Баба Зула" отново в София – документален разговор с фронтмена на турските психеделик-рок легенди Мурат Ертел

от 23.00 до 24.00 часа
Кантате юбилате
водещ: Мануела Манчева
• Честит 85-ти рожден ден на акад. Валентин Бобевски! Разговор с диригента и избрани изпълнения на съставите, които ръководи: Академичен мъжки хор "Гусла", мъжки камерен хор "България" и смесен хор "Света София".
• Информация за предстоящи хорови концерти и юбилейни чествания в страната.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четвъртък, 23 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Безпътният автобус" Джон Стайнбек – 6 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещи: Ани Костова, Венета Гаврилова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата..

публикувано на 22.01.25 в 08:15

Сряда, 22 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Безпътният автобус" от Джон Стайнбек – 5 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..

публикувано на 21.01.25 в 16:09

Вторник, 21 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Безпътният автобус" от Джон Стайнбек – 4 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..

публикувано на 20.01.25 в 08:20

Понеделник, 20 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Безпътният автобус" от Джон Стайнбек – 3 част 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека Водещ: Цветан Цветанов Следващото поколение в японската импровизирана музика – портрет на барабаниста Тацухиса Ямамото. В предаването звучат записи на Ямамото с Джовани ди Доменико, Арве..

публикувано на 19.01.25 в 08:20

Неделя, 19 януари

Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Климати" от Андре Мороа – 1 и 2 част от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Академия комика" и от "Голямата къща на смешните хора". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна..

публикувано на 18.01.25 в 08:15