"Всеки път е белязан със среща, а всяка среща е подарък и носи послание свише". Една интересна изложба среща фотографията и живописта. Откриването е на 22 март от 18.30 ч. в Музей "Борис Христов" в столицата.
Петър Китанов: "В къщите се вграждат спомени, сенки, срещи и мигове от живота на техните обитатели. Това, което ни докосна при посещението на Музея "Борис Христов", беше разказът за срещата между Пенка Касабова и Борис Христов. Среща затрогваща и съдбоносна, предопределила живота и пътя на великия бас.
Всеки път е белязан със среща, а всяка среща е подарък и носи послание свише. Така измежду ключовите думи – къща, музика, мигове, минало се открои думата – среща. И като прибавим знака "хаштаг/диез", снимките в дигиталния архив започват да се открояват:
Снимки на срещи и места на срещи,
срещи – възможни и невъзможни,
срещи – мечтани, незабравими,
срещи – съдбовни, случайни и мними,
срещи – болезнени и фатални,
срещи – виртуални и реални,
срещи от вчера, срещи за утре..."
Усещането за среща се допълва и от няколко рисунки и живопис на Илона Захариева, което прави проекта своеобразно продължение на нашите нестандартни срещи в пространството на творческия експеримент.
Илона Захариева:
"Не искам друго място във сърцето ти
А само онова необходимото за светене"
Ето и предишните срещи между Илона Захариева и Петър Китанов, случени в изложби: 2002 – "Видеография" – видеоинсталация и живопис; 2004 – "Необозрими мигове" – поезия и фотография; 2007 – "Очарование БГ" – фотография и проекти за дърворезба.
Илона Захариева е родена в Кюстендил. През 1977 година завършва магистратура по резба в Националната художествена академия при доцент Борис Зографов и професор Асен Василев. Изявява се в областта на декоративно-монументалните изкуства, графиката и живописта. Реализира няколко декоративно-монументални обекта с резба: 1979 г. – ритуална зала в Рилския манастир, 1984 – 1987 г. – зали за бракосъчетание и именуване в Кюстендил, 1989 г. – ритуална зала в Бобов дол. От 1977 до 2002 година работи като уредник в Окръжния исторически музей в Кюстендил. От 2003 до 2011 година е директор на Художествената галерия "Владимир Димитров – Майстора" в родния си град. Автор е на осем самостоятелни изложби в България и в чужбина. Нейни творби притежават Софийската градска художествена галерия, както и галериите в Хасково, Плевен, Русе и Добрич. Автор е на книгите "Щрихи към кюстендилската изобразителна школа" – сборник със статии, и "Необозрими мигове" – поезия и фотография.
Петър Китанов твори и в двата жанра на фотографията – художествена и репортажна. За него фотографията е не просто техническото пресъздаване на образа, а изкуство, което носи добро настроение и красота. Има 12 самостоятелни изложби, много съвместни, както и отличия в международни конкурси, в т.ч. на "National Geographic". По повод своята 60-годишнина фотографът направи юбилейна изложба "Снимки по пътя", подредена във фоайето на Кюстендилския театър. Творецът има и фотографии на известни роклегенди. Петър Китанов е дългогодишен дарител и приятел на Държавен архив – Кюстендил. Освен фотографии прави и документални филми и видеоклипове.Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..
Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..
В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..
Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..
Легендарното списание ЛИК на БТА намери естественото си място и в културната програма "Христо Ботев" на общественото радио. Всяка първа неделя от месеца неговият главен редактор Георги Лозанов, заедно с избрани събеседници, ще представят съдържанието му. Идейният фокус на предаването "Радио ЛИК", както и на списанието в настоящия му период, е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg