Избрано от програмата
от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
"Поручик Бенц" от Димитър Димов – 26 част
от 0.30 до 3.00 часа
Вавилонската фонотека
водещ: Цветан Цветанов
Импровизацията като документ за пътуването във времето и пространството – мозайка от разговори с трима съвременни творци от различни области на авангардния джаз, които живеят и творят по една или друга причина в социален, културен и политически контекст, различен от този, от който произхождат – полският саксофонист Мачей Обара (който "пише следващата глава" на полско-скандинавските съвместни традиции в джаза), белауският саксофонист Фридрих Самотни (понастоящем в България, след големите антиправителствени протести в родината му през 2021 г. и последвалото преследване на участници в тях) и руският пианист Роман Столяр (от една година в Берлин в знак на несъгласие с войната в Украйна).
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Колоритна фолклорна музика от Шотландия и Ирландия.
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Кинче Вълчева, Петьо Костадинов, Динко Палазов и други.
от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт
от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Студът, вятърът и жегата", френска приказка
от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
"Благодаря ти, прилепе!" от Мачией Войтишко
от 8.06 до 11.00 часа
Нашият ден
водещ: Милена Воденичарова, Мария Мира Христова
• Музикален акцент на седмицата: Предстоящият на 6 февруари концерт на шведските симфониметъл легенди Therion и участието на българката Цена Коев.
• Епизоди от живота: 105 години от рождението на Андреас Папандреу – бивш министър-председател на Гърция – коментар на Наталия Маева.
• Какво е общото между италиански художник-абстракционист и скулптор, съвременен български художник, куратор и галерист и израз на суахили, който буквално означава "нямай грижи" – разговор на Теодора Церовска с художника Калоян Иванов за откриващата се същия ден в галерия "Аросита" самостоятелна изложба "Лучо Фонтана, Росица Гецова и Хакуна Матата (3 инсталации)".
• В динамичния ни живот, в който стресът и агресията са ежедневни спътници какво ни дава практикуването на източни бойни изкуства. За самоотбраната, осъзнатия вътрешен баланс и принципите на Винг Чун и Тай Чи разговаряме с майстор Станислав Багалев по повод седмицата на отворените врати в Академията по китайски бойни изкуства в София и Пловдив .
• Кой и как може да участва в първото международно изложение за съвременно изкуство в България – репортаж на Теодора Церовска от информационната среща на Sofia art fair.
• Разговорът: Какви възможности се откриха пред учениците, взели участие в Уикенда на идеите, в който 45 Тийноватор клуба от цяла България работиха цели два дни и една нощ, за да презентират 88 идеи пред жури от компании - разговор със Зорница Миткова – управляващ директор на програмата.
• Подкаст: Младите хора и техните очаквания за европейските избори.
• Terra Култура
- Седмицата в Terra Култура – коментар на водещата.
- Архивите: 190 години от рождението на Кузман Шапкарев – записи от Архивния фонд на БНР в разказа на сина му полк. Иван Шапкарев.
- Tribus verbis: "И си слагаш обувките чистите…" – за живота, любовта и отпътуването в памет на звездата на българското кино и поета Иван Иванов.
- Личност: С лицево-челюстния хирург д-р Радослав Славчев – за лицето като наследство, идентификация, здраве, красота; ролите на лицево-челюстната хирургия днес и мисията да спасяваш и реконструираш живота.
от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Жълтата подводница
водещ: Цвети Бахариева
• Джаз продукции: "Elles" на гостувалата неколкократно в София талантлива корейска вокалистка Юн Сун На.
• Новите носители на награди "Грами" в категориите за блус и джаз музика, излъчени на 66-ата церемония, състояла се на 4 февруари 2024 г.
• Нови сингли.
от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
водещ: Ангелина Грозева
• Премиера на представлението "Пипи дългото чорапче" в Младежкия театър. Разговор с актьорите Зорница Маринкова, Моника Иванова и Мартин Емануилов.
• Лекция дискусия "Защо ни пленяват трильрите" в Клуб за естетическо възпитание на артиста. Разговор с лектора Димитьр Узунов.
• Новото представление "Нахлуване" на сцената на Топлоцентрала. Разговор с актрисата Мартина Пенева.
• Изложба "Заедно за кратко. Милениали в България" в галерия "Синтезис". Разговор с автора Денислав Стойчев.
• Премиера на концерт - спектакьл "Пиано и балет - тракийски танци" от Петко Стайнов. Разговор с хореографа доц. д-р. Анна Пампулова.
от 14.00 до 15.00 часа
Класично и романтично – Български изпълнители
водещ: Цветелина Начева
Свири цигуларят Георги Бадев.
от 15.10 до 16.30 часа
"1001 защо – Ефир знание”: Познати и непознати
водещ: Цвета Николова
• Агресията в обществото ни – какво да се прави
Защо нараства агресията в обществото, в семейството, в училище, на улицата? Какво се случва със спешните мерки за противодействието ѝ, набелязани от правителството в средата на 2023 година? Гости в студиото Яна Алексиева – психолог от Асоциация "Родители" и Росен Йорданов – социален и криминален психолог.
• "Не само един ден" – Как в Бургас поддържат паметта за жертвите на Холокоста. С Алберта Алкалай - директор на Центъра за еврейско-българско сътрудничество "Алеф" разговаряме за подготовката на единадесетото издание на Международния литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”.
• 5 дни до Китайската нова година и Българо-китайската "Пролетна среща на културите"
от 16.30 до 17.00 часа
"1001 защо – Ефир знание": Радиоенциклопедия
водещ: Бойко Ламбовски
Метеор през хартията – 1 епизод. Петя Дубарова
Поредицата е посветена на значими поети от втората половина на XX век, напуснали живота по рано от очакваното. Целта е да се фиксират спомените на хора, които са им били близки приятели, както и познавачи на новата ни литературна история.
Първата част е за Петя Дубарова, разговорът е с Деян Енев, Мирела Иванова и доцент Гергина Кръстева от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".
от 17.00 до 18.00 часа
Какво се случва
водещ: Мариана Ганчева
Защо сградите на старите ни морски курорти са застрашено наследство и какви са възможните начини за запазването на автентичния им вид - разговор с доц. арх. Мария Давчева и проф. арх. Стела Ташева, авторки на "Архитектурни образи – България през втората половина на 20 век".
от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Фолклорни новини
водещ: Магдалена Маданска
• Даниела Колева разказва за спектакъла "Жива вода", посветен на 74 години от рождението на хореографа Стефан Желязков.
• Диригентът на Оркестъра за народна музика на БНР – Димитър Христов представя последната четвърта част на проекта "Тайните на българските инструменти: Изкуството на тамбурата".
• Милена Андреева отправя покана за концерта на вокален ансамбъл "Елбетица" – "ЦвЕтно с любов".
• Венцислав Чавдаров с подробности за XXII Международен фестивал на кукерските и маскарадни игри "Кукове – Раковски".
от 19.30 до 21.30 часа
Музикалните вечери – Еврорадио
водещ: Цветана Тончева
Концерт от програмата на Фестивала на Френското радио в Монпелие. Свирят Френският младежки оркестър и Филхармонията на Френското радио с диригент Мико Франк и солист Леонидас Кавакос, цигулка. В програмата: Лера Ауербах – "Мечти и шепоти на Посейдон"; П. И. Чайковски – Концерт за цигулка и оркестър в Ре мажор, опус 35; Морис Равел – "Шехерезада", приказна увертюра; Рихард Щраус – симфонична поема "Веселите шеги на Тил Ойленшпигел", опус 28.
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
водещ: Радослав Чичев
• Денислав Стойчев и фотографския му проект "Заедно за малко", свързан с последните му години в гимназията в Ямбол и началото на следването му в София, в периода между 2010 и 2016 г.
• Кинематографичният експеримент Bo Nan Za на режисьора и сценарист Андрей Гетов и оператора Иван Вацов.
от 23.00 до 24.00 часа
Джаз импровизации
водещ: Сибила Лилова
Джони Додс & Джими Нун
Джони Додс е американски джаз кларнетист и алт саксофонист. Той е особено известен както със собствените си записи, така и с такива, които прави с групите на Джо "Кинг" Оливър, Джели Рол Мортън, Лови Остин и Луис Армстронг.
Джими Нун е друго голямо име от историята на джаза. Той също е американски джаз кларнетист и бенд лидер. След като започва кариерата си в Ню Орлиънс, Джими Нун ръководи "Apex Club Orchestra". Влиянието му е било толкова голямо, че Морис Равел е признал, че е базирал своето Boléro върху импровизация на Нун.
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Климати" от Андре Мороа – 1 и 2 част от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Академия комика" и от "Голямата къща на смешните хора". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна..
Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • Новини от българската и световна музикални сцени. • Нови сингли. • На този ден през годините. • Рожденици. от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Безпътният автобус" от Джон Стайнбек – 2 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам редактор: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Безпътният автобус" от Джон Стайнбек – 1 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Даниела Найденова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 11 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите..
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg