Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Талантите от 41-вото издание на конкурса "Искри"

Националният конкурс "Искри" проведе своето 41-во издание. Финалът събра 40 талантливи финалисти за първи път в историята на конкурса, а церемонията се проведе в Първо студио на БНР.

Със специалните награди на името на Радка Станимирова за проза си тръгнаха Сава Георгиев за проза и Славея Минчева за поезия, и двамата възпитаници на школа "Касталия" - Варна. Второ място в конкурса споделиха Красен Казаков, София, НГДЕК, и Бояна Бонева, Велико Търново. На трето място в "Искри" бяха отличени Боян Тасев - школа "Касталия" Варна, Радослав Карауланов - школа "Касталия" Варна и Явор Стефанов от Габрово.


Журито в състав Оля Стоянова, Виктор Чулев, Митко Новков, Цвета Брестничка и Гергана Димитрова избра най-добрите 40 сред повече от двеста кандидати. Сред темите на децата се откроиха социални каузи – като опазването на природата и разбирането и толерантността, борбата със злото, любовта към родината.

Специалните награди връчи директорът на програма "Христо Ботев" на БНР Кин Стоянов. Водещи на церемонията бяха актрисите, които са част от екипа на "Детското. БНР" – Ангелина Грозева и Наталия Цекова. Сценарият е по текст на Виктор Чулев.

Творбите на децата чете актьорът Димо Димов. Акомпаниментът на пиано бе на певеца, композитор и режисьор Георги Арсов. Децата се насладиха на авторските му песни, както и на вокална група "Радиодеца", които им подариха букет от красиви песни.


Всички деца получиха ваучери от книжарници "Хеликон", а най-добрите и книги от издателствата "Nobl star books", "Миранда", "Мармот", "Ер малки".

Сред участниците имаше деца не само от цяла България, но и от Франция, Чехия и Сърбия.

Най-добрите творби на децата ще бъдат прочетени, драматизирани и ще звучат в рубриката "Ранобудно петленце" всеки четвъртък по БНР, програма "Христо Ботев".

Снимки: БНР
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50