Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Education+", или как да намерим своето професионално място в България?

| обновено на 02.07.24 в 12:45
Снимка: pixabay

А сега накъде? Това е въпросът, който често си задават младите хора след завършване на университет. Точно за тях е платформата Education+. Тя е създадена от млади хора за млади хора и цели да се справи с младежката безработица.

Тази иновативна платформа успя да впечатли журито на тазгодишното издание на “Академия за иновации”. В ефира на рубриката "Време за наука" на предаването "Нашият ден" една от създателките на платформата - Наталия Василева, сподели повече за проекта и неговите цели.

Education+ е информационен портал, който предоставя на младежи от 15 до 25 години актуални обяви за състезания, обмени в чужбина, стипендии и стажове. Платформата използва изкуствен интелект, за да предложи най-подходящите възможности за всеки потребител, съобразявайки се с неговите интереси и предишен опит.

Идеята за създаването на платформата идва от личната история на Наталия Василева. След завършване на 12-и клас, тя не знаела накъде иска да поеме и избрала да остане в България вместо да замине за чужбина. В този момент започнала да търси различни възможности за развитие в България. Оказало се, че има много такива, въпреки общоприетото мнение, че те са малко. "Това не е вярно", казва Наталия. "Възможности има, но младите хора не знаят за тях."

Платформата Education+ не само информира младите хора за наличните възможности, но и ги насърчава да бъдат активни в търсенето на своята професионална реализация. Чрез използването на изкуствен интелект, Education+ предлага персонализирани препоръки и увеличава шансовете за успешна реализация на младежите.

Education+ е пример за това как иновациите и технологиите могат да помогнат за решаване на социални проблеми като младежката безработица. Проектът показва, че с правилната информация и инструменти, младите хора могат да намерят своето място и да се развиват професионално в България.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51

Жителите на Своге и Божурище се обединяват срещу добива на злато

Жителите на Своге и Божурище се обединяват срещу добива на злато. В "Нашият ден" чуваме гласовете на граждани и представители на местната власт, както и откъси от филма "Призраци от мините – завръщащата се заплаха от рудодобив в община Своге". Събеседници в разговора са  Екатерина Петрова , адвокат и управител на клона на сдружение "Ти решаваш" за..

публикувано на 02.10.24 в 09:32
Центърът на село Арчар

От древния град Рациария до днешното село Арчар

Арчар е най-голямото село в област Видин, с население от около 2700 човека. То има двойно повече жители, отколкото общинския му център град Димово. Селото е разположено по поречието на река Дунав между градовете Видин и Лом. Населеното място е възникнало още по времето на Римската империя под името Рациария. Създадено е през II век като постоянна станция..

публикувано на 02.10.24 в 09:10

Етиката като инструмент за посрещане на бъдещето

Етически комисии, етически стандарти, етически кодекси биват формирани във все повече тясноспециализирани полета – медицина виртуални пространства, експерименти и прочее – като опит за превръщане на етиката в инструмент за взимане на решения.   Неизбежен ли е прогресът и дали онова, в което виждаме положителна промяна днес, няма да се окаже в..

публикувано на 01.10.24 в 12:10