Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба на тракийски доспехи бележи началото на празниците в Казанлък

| обновено на 20.08.24 в 10:52
Снимка: Община Казанлък

Постерната изложба "Доспехите на тракийските владетели", подредена на витрината на Културно-информационния център в Казанлък, постави символичното начало на тазгодишните Празници в Долината на тракийските царе.

Тя е резултат от съвместен научен проект на Националния археологически институт (НАИМ) с музей при Българската академия на науките (БАН) и Софийския университет „Св. Климент Охридски“ за комплексно изследване на тракийско защитно въоръжение с цел анализ и оценка на развитието на военното дело в Тракия.

Изложбата е израз на доброто сътрудничество на НАИМ с местния Исторически музей "Искра", посочи по време на откриването директорът на музея в Казанлък д-р Момчил Маринов. Тя е резултат от съвместната работа на 21 български и два румънски музея. Според него изложбата показва от една страна майсторството и безусловното умение на тракийските занаятчии, а от друга страна тя е препратката към вярванията на траките, които, въпреки многото открития и на археолози и изследвания на изкуствоведи и учени в областта, все още остават загадъчна страница. Д-р Маринов подчерта, че информацията, която дават платната, е изключително богата и поднесена по много достъпен начин.

Експозицията включва 16 постера, посветени на отделните типове въоръжение, но в тях са показани и иконографски паметници, представящи тракийски воини, посочи гл. ас. Калоян Праматаров. Той обясни, че изложбата разказва и за влиянията, които тракийското военно дело оказва върху съседни народи и съответно влиянията, които съседните народи оказват върху него.

В постерите публиката може да види още представителните воински артефакти, както и такива, които разкриват митологията и религията на траките, коментира гл. ас. Праматаров и благодари на казанлъшкия музей за поканата и гостоприемството. 

По материали от БТА


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музеите на бъдещето

Музеите на бъдещето – традиции, иновативни подходи и вдъхновяващи практики. Представяме новата магистърска програма "Съвременни музейни експозиции в исторически и археологически музеи" на Нов български университет. Гостува археологът Весела Герчева, директор на програмата и специалист по интерактивна педагогика и образование в музейна среда. И още:..

публикувано на 20.08.24 в 12:00

Музей "Етър" посреща своя юбилей с етно джаз концерт на Нина Николина

Музей "Етър" отбелязва 60-годишнината от създаването си с концерт на Нина Николина - "Етно Джаз Проект" , съобщават от културната институция, цитирани от БТА.  "Етно Джаз Проект" е вдъхновен от златните хитове на българския песенен фолклор и има неподражаем стил, обединяващ в едно фолклор, етноджаз, фламенко, вокални и инструментални импровизации. На..

публикувано на 20.08.24 в 11:12
Остап Сливинский

Остап Сливинский: Културата не може да спре във време на война

Той е славист, поет, преподавател, преводач от български на украински език, общественик и член на УС на украинския ПЕН център. На телефонната линия на "Нашият ден" директно от Киев се включва Остап Сливинский , за да говори за поезията, преводите, ситуацията в Украйна и спасението на езика. Дело на Сливинский са преводите на украински език на..

публикувано на 20.08.24 в 09:01

Пленерът "Нишките на времето", или как се преплитат мултиетническият елемент и съвременното изкуство?

Реставрираната Байракли джамия в град Самоков  беше домакин на първото издание на пленера "Нишките на времето",  който се проведе от 13 август до 16 август 2024 г.  А на 17 август бе официално открита изложба на творци, работещи в няколко области, част от тях са от Самоков. Програма "Христо Ботев" избра Сарафската къща в Самоков за домакин..

публикувано на 20.08.24 в 08:10

Млади музиканти представиха родната джаз сцена на фестивала "Нишвил"

Тази година фестивалът "Нишвил" отбеляза своята 30-годишнина с още по-сериозно българско присъствие – Cinga Manga Funk, "Акустична версия" и представителите на най-младото и обещаващо поколение на джаза у нас Postcard Sextet . С китариста на Postcard Sextet Вилизар Гичев , който днес навършва 24 години, в репортаж за "Нашият ден"  разговаря..

публикувано на 19.08.24 в 10:35