Човешките съдби са сходни на една картина от дантела. Ако се загледаш в сърцевината, не знаеш кое къде почва и кое къде свършва. Когато се отдръпнеш, всичко е едно взаимосвързано цяло. За "бялата магия", която се е превърнала във визитна картичка на Калофер, в "Домът на музите" разказват Антоанета Първанова, председател на Българския център за совалкова и шита дантела, дантелиерът Бистра Писанчева и Стойо Тинков от Драматичен театър "Рачо Стоянов" - Габрово .
Совалковата дантела е сложно изкуство, което спазва старинна технология, известна по целия свят. Изработването на традиционната калоферска дантела започва у нас в края на XIX век. Технологията включва орнаменти от природата – рози, лалета, слънчогледи, еделвайси, житни класове и други.
Дантелата отдавна вече не е това, което хората си представят. Тя е част от модерни колекции и официални облекла, с нея се правят картини и произведения на изкуството.
Въпреки красотата и неповторимостта си калоферската дантела остава малко позната. Ето защо Елгина Величкова в своята книга "Традиция в съвременността – история на калоферската дантела" е събрала историята на дантелата у нас и моделите, които се създават през различните периоди от развитието на занаята.
Световната организация за совалкова и шита дантела избра България за домакин на Световният конгрес, който ще се проведе през август 2025 г. паралелно с традиционните XXVI Празници на калоферската дантела.
Защо е важно да се изучава техниката на совалковата дантела, можете чуете в разговора на Теодора Церовска с Антоанета Първанова, Бистра Писанчева и Стойо Тинков.
Всяка година се раздават Нобеловите награди, но малко хора знаят коя е личността зад тези награди. Книгата "Нобел. Загадъчният Алфред. Неговият свят и неговите награди" на шведската журналистка Ингрид Карлберг дава отговор на този въпрос в над 600 страници. Карлберг е разследващ журналист, преди да се насочи към писането на биографии, затова..
В редакция "Хумор и сатира" знаем безброй поговорки и затова, например, за каквото и да става дума, все гледаме да го обърнем на смях, та и ние покрай света да оцелеем, смеейки се. Успяваме или не – можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната..
Драматичният театър "Рачо Стоянов" в Габрово отбелязва 95 години от своето създаване. Началото е поставено през 1929 година с откриването на Общински театър - Габрово, който се възприема за основоположник на днешния Драматичен театър. Годишнината ще бъде чествана на специална церемония на 16 ноември, като част от програмата на 12-ата Нощ на..
Литературният изследовател и издател Пламен Тотев посрещаме в студиото на "Артефир". Поводът е 20-годишнината на създаденото от него издателство – време, изпълнено с любов към книгите – и не само. Тотев си спомня за първата книга, която издава още в 7 клас с циклостил и восъчна хартия. Става дума за преведена от него повест на Артър Конан..
100 години от рождението на световноизвестния маринист Георги Баев се навършиха на 9 ноември. В родния град на художника Бургас поводът се отбелязва с две изложби – в Бургаската художествена галерия и в Галерия-музей "Георги Баев" . За честването на знаковия за българското изкуство художник в "Артефир" говори Георги Динев, директорът на БХГ..
В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и..
Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието,..
Европейската нощ на театрите е събитие, което надхвърля езикови, религиозни и етнически бариери, като представя театралното изкуство в цялото му..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg