Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато занаятът се превръща в изкуство

Калоферската дантела – царицата на българските занаяти

Антоанета Първанова , Бистра Писанчева, Теодора Церовска (седнала) и Стойо Тинков (от ляво надясно)
Снимка: БНР

Човешките съдби са сходни на една картина от дантела. Ако се загледаш в сърцевината, не знаеш кое къде почва и кое къде свършва. Когато се отдръпнеш, всичко е едно взаимосвързано цяло. За "бялата магия", която се е превърнала във визитна картичка на Калофер, в "Домът на музите" разказват Антоанета Първанова, председател на Българския център за совалкова и шита дантела, дантелиерът Бистра Писанчева и Стойо Тинков от Драматичен театър "Рачо Стоянов" - Габрово .

Совалковата дантела е сложно изкуство, което спазва старинна технология, известна по целия свят. Изработването на традиционната калоферска дантела започва у нас в края на XIX век. Технологията включва орнаменти от природата – рози, лалета, слънчогледи, еделвайси, житни класове и други.

Дантелата отдавна вече не е това, което хората си представят. Тя е част от модерни колекции и официални облекла, с нея се правят картини и произведения на изкуството.

Въпреки красотата и неповторимостта си калоферската дантела остава малко позната. Ето защо Елгина Величкова в своята книга "Традиция в съвременността – история на калоферската дантела" е събрала историята на дантелата у нас и моделите, които се създават през различните периоди от развитието на занаята.

Световната организация за совалкова и шита дантела избра България за домакин на Световният конгрес, който ще се проведе през август 2025 г. паралелно с традиционните XXVI Празници на калоферската дантела.

Защо е важно да се изучава техниката на совалковата дантела, можете чуете в разговора на Теодора Церовска с Антоанета Първанова, Бистра Писанчева и Стойо Тинков. 

Снимка – БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Виж ме: свободна и силна" – вечер с творбите на български поетеси и Жените Survivors

Жените Survivors – първата българска общност от жени, успели да се спасят от домашно насилие, за жени, поели към промяна и нов живот – излязоха пред публиката на "Аполония" в Градската художествена галерия в Созопол, за да представят преживяванията си в една поетична вечер. Така те заявиха "Виж ме: свободна и силна". Всяка от тях е преминала..

публикувано на 04.09.24 в 17:39

Главен герой в две книги: Михаил Неделчев

Диалозите с Михаил Неделчев на "Аполония" 2024 - така беше озаглавена вечерта-разговор с литературния историк, критик и публицист в Художествената галерия на Созопол. Бяха представени "Биографичните сюжети на литературния историк" на Елка Трайкова и "Разговори с Михаил Неделчев" на Пламен Дойнов – две книги, в които проф. Неделчев е главен герой. За..

публикувано на 04.09.24 в 17:05
проф. Кирил Топалов и проф. Михаил Неделчев (от ляво надясно)

За неизбежността на живота

На "Аполония" в Градската художествена галерия Кирил Топалов представи новата си книга "Живот по неизбежност".  Написана е в жанра на мемоарния роман.  С ирония и самоирония Кирил Топалов разказва за интересни моменти в своя живот, като е едновременно разказвач и главен герой. За книгата говориха Кирил Топалов и Михаил Неделчев. Чуйте..

публикувано на 04.09.24 в 16:22

Надежда Радулова представя "Тук живее Йожи" на "Аполония"

Поетесата и преводачка Надежда Радулова представя на 3 септември от 18.00 часа в Художествената галерия на Созопол, в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата "Аполония" своя сборник проза "Тук живее Йожи". Историите в книгата, заявена като роман в 21 разказа, са разнообразни, както и стилистичният подход на авторката към тях. Надежда..

публикувано на 03.09.24 в 15:34

"За неизбежната случайност" на "Аполония" 2024

Не мислим и не живеем в един жанр, дните ни са шизофренични, достатъчно еклектични и книгата на Иван Ланджев покрива различни, големи полета от знанието на днешния ден, каза Георги Господинов по повод " За неизбежната случайност " – сборника с есета, истории и фрагменти на Ланджев, който беше представен в Градската художествена галерия в Созопол..

публикувано на 03.09.24 в 12:30